Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA ärgitas Kosovot ja Serbiat dialoogi teel suhteid normaliseerima

USA välisministeeriumi pressiesindaja  Heather Nauert.
USA välisministeeriumi pressiesindaja Heather Nauert. Autor/allikas: Alex Brandon/AP Photo/Scanpix

Kosovo ja Serbia vahel taas lahvatanud vastasseis suurendab ilma põhjuseta pingeid ja ähvardab regionaalset stabiilsust, teatas Washington kolmapäeval.

Kosovo võimud pidasid kolmapäeval Mitrovica linnas kinni Serbia peamise läbirääkija Euroopa Liidu vahendatud kõnelustel Kosovoga Marko Đurići, kuna ta sisenes linna Priština ametliku loata. Ametnik saadeti politsei eskordi saatel riigist välja.

Teisipäeval saatis EL Belgradi kahe riigi suhteid siluma ühenduse välispoliitikajuhi Federica Mogherini.

"Selleks, et luua Balkanil püsivat rahu ja stabiilsust, peavad nii Kosovo kui Serbia keskenduma suhete normaliseerimisele EL-i juhitud dialoogi läbi," teatas USA välisministeeriumi pressiesindaja Heather Nauert kolmapäeval avalduses. Washington on valmis läbirääkimisi toetama, lisas ta.

Mogherini ärgitas omalt poolt vaenujalal olevaid riike näitama üles rahu, tarkust, vaoshoitust ja juhtimisoskust. Ta lisas, et Serbia huvides on säilitada stabiilsust, rahu ning liikuda edasi EL-i rajal.

Kosovo valitsuse serblastest liikmed lahkusid teisipäeval protestiks Đurići riigist väljasaatmise vastu peaminister Ramush Haradinaj valitsusest.

Serbia ja Kosovo tahavad mõlemad saada EL-i liikmesriigiks, kuid pole lõimumisprotsessis saavutanud samasugust edu.

Vene välisministeerium süüdistas EL-i ja USA-d soovis suruda alla Kosovo serblaste katseid kaitsta oma õigustatuid huve.

Erinevalt rohkem kui 110 maailma riigist ei ole Serbia tunnustanud 2008. aastal tema koosseisust lahkunud ja iseseisvuse välja kuulutanud Kosovot ning käsitleb seda endiselt oma lõunaprovintsina.

Kosovos elab umbes 120 000 etnilist serblast, neist umbes 40 000 Põhja-Kosovos, mille keskus on Mitrovica. Etnilised serblased on Kosovo suurim vähemus.

Kreml: Putin ja Vučić arutasid Kosovo küsimust

Vene president Vladimir Putin arutas Serbia riigipea Aleksandar Vučićiga telefonitsi Kosovo küsimust, teatas Kremli pressiteenistus kolmapäeval.

"Osapooled arutasid Kosovo olukorra lahendamise probleeme Priština võimude provokatiivse tegevuse valguses Serbia valitsuse Kosovo ja Metohija büroo juhi Marko Đurići vastu," teatas Kreml.

"Vene pool on neid samme, mis rikuvad ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni 1244, resoluutselt tauninud. Pooled rõhutasid, et Kosovo olukord tuleb lahendada ranges vastavuses selle resolutsiooniga," teatas Kremli pressiteenistus.

Kosovo võimud pidasid kolmapäeval Mitrovica linnas kinni Serbia peamise läbirääkija Euroopa Liidu vahendatud kõnelustel Kosovoga Marko Đurići, kuna ta sisenes linna Priština ametliku loata. Ametnik saadeti politsei eskordi saatel riigist välja.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: