Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hiina kehtestas omakorda USA kaupadele uued imporditariifid

{{1522635180000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Hiina võimud teatasid esmaspäeval, et kehtestasid vastumeetmena uued imporditariifid USA mitmetele kaupadele, mille seas muu hulgas puuviljad, vein ja sealiha.

Kõne all on 128 erinevat USA importkaupa, mille impordi väärtus oli mullu 3 miljardit dollarit, edastas riiklik uudisteagentuur Xinhua kaubandusministeeriumi teadaannet. Märtsis hoiatas Peking, et tariife tõstetakse 15-25 protsendi ulatuses erinevatele toodetele, nende seas ka vein, pähklid ja alumiinium.

Muuhulgas kehtestati USA sealihale ja alumiiniumile 25-protsendiline tollitariif ning puuviljadele 15-protsendiline tariif, teatas Hiina rahandusministeerium. Tariifid puudutavad eelkõige tooteid, mis pärinevad piirkondadest, kus USA presidendi Donald Trumpi toetus 2016. aasta valimiste ajal kõrge oli.

Hiina kaubandusministeerium lisas esmaspäevases teates, et Ühendriikide tariifid terasele ja alumiiniumile on Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) reeglite "kuritarvitamine" ning "suunatud vaid mõndade riikide vastu, rikkudes tõsiselt mittediskrimineerimise printsiipi, mis on mitmepoolse kaubanduse nurgakivi."

"Loodame, et Ühendriigid lõpetavad Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) reegleid rikkuvate meetmete kasutamise võimalikult kiiresti, et taastada Hiina ja USA kaubandussuhetes normaalsus," teatas Hiina kaubandusministeerium. "Koostöö Hiina ja Ühendriikide, kahe maailma suurima majanduse vahel, on ainus õige valik."

Ühendriikide president Donald Trump on korduvalt võtnud sõna Hiina kaubandusülejäägi vastu USA-ga, lubades oma valimiskampaania aegu ka seda vähendada. Möödunud aastal oli USA kaubanduse defitsiit Hiinaga 375,2 miljardit dollarit.

Märtsis kehtestas Trump 25-protsendise imporditariifi alumiiniumile ja 10-protsendise imporditariifi terasele, millest vabastati Euroopa Liit, Lõuna-Korea, Kanada, Mehhiko, Austraalia, Argentina ja Austraalia. Samuti otsustas ta kehtestada 60 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele imporditollid, vastusena intellektuaalomandi vargusele.

USA kaubandusminister Wilbur Ross viitas neljapäeval, et otsus kehtestada tariifid 60 miljardi väärtuses Hiina toodele on vaid eelmäng läbirääkimistele.

Hiina kaubandusministeerium kutsus veel neljapäeval Ühendriike loobuma tollitariifide tõstmise plaanist ja hoiatas, et see võib vallandada ahelreaktsiooni, mis võib häirida ülemaailmset kaubandust. Ministeeriumi kõneisik Gao Feng rõhutas, et Peking "võitleb lõpuni".

Gao ei täpsustanud, kuidas Peking kavatseb reageerida USA presidendi Donald Trumpi plaanile kehtestada Hiina kaupadele 60 miljardi USA dollari ulatuses kõrgemad tariifid. Ta kordas aga Pekingi lubadust kaitsta oma huve.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: