Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA kehtestab piirangud kuni 60 miljardi ulatuses impordile Hiinast

{{1521738540000 | amCalendar}}
USA dollarid ja Hiina jüaanid.
USA dollarid ja Hiina jüaanid. Autor/allikas: Thomas White/Illustration/Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump allkirjastas neljapäeval meetmed, millega kehtestatakse 60 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele imporditollid ja antakse vastulöök intellektuaalse omandi vargusele.

Uue imporditariifid on suunatud tööstussektorite vastu, "kus Hiina on püüdnud saavutada eelist USA firmadelt ebaõiglaselt tehnoloogiat hankides või neid seda üle andma sundides", ütles Valge Maja majandusnõunik Everett Eissenstat ajakirjanikele.

Trump avalikustas pisut hiljem Hiina-vastased kaubandusmeetmed, andes USA kaubandusesindajale Robert Lighthizerile juhised esitada toodete nimekiri, millele tuleks imporditollid kehtestada, ning astuda Maailma Kaubandusorganisatsioonis (WTO) Hiina vastu samme.

Lisaks antakse USA rahandusministeeriumile korraldus esitada ettepanekud kaitsemeetmete tugevdamiseks investeeringute vastu, mis võivad kahjustada Ühendriikide riiklikku julgeolekut.

Trump teatas meetmeid jõustades, et need võivad puudutada kuni 60 miljardi dollari väärtuses importi Hiinast, kuid Peking jääb sellest hoolimata Ühendriikide "sõbraks".

"Mul on President Xi (Jinping) vastu tohutu austus," ütles Trump, püüdes piirata USA sisepoliitikast ajendatud meetmete mõju. "Meil on hea suhe. Ma näen nendes sõpra."

Valge Maja ametnike sõnul on tegemist USA viimaste aastakümnete jõupingutuste kulminatsiooniga õhutada Hiinat lõpetama ebaõiglasi kaubanduspraktikaid ja austama turupõhiseid tegevusviise.

"Need dialoogid kukkusid Bushi ja Obama administratsioonide ajal läbi," ütles Valge Maja nõunik Peter Navarro ajakirjanikele. "Probleem on selles, et antud juhul pole hiinlastega rääkimine odav, see on olnud väga kulukas ja president otsustas viimaks, et peame edasi liikuma."

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: