Reinsalu: eeluurimist ei kiirenda tähtajad, vaid digilahendused

Urmas Reinsalu
Urmas Reinsalu Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Prokuröride üldkogul reedel esinenud justiitsminister Urmas Reinsalu ütles, et eeluurimist ei kiirenda tähtajad, vaid tänapäevased digilahendused.

Justiitsminister puudutas oma ettekandes riigikogu liikmete algatatud eelnõud, millega tahetakse kehtestada eeluurimisele tähtajad.

"Minu sõnum on selge – sellist eelnõud mina ei toeta. Küll aga toetan peaprokuröri poolt väljaöeldut, et eeluurimine peab olema võimalikult kiire ja selleks ei tule kehtestada tähtaegu, vaid seda saab teha eeluurimise kaasajastamise ja digitaalsete lahendustega," ütles Reinsalu.

 Kui aasta alguses jõustunud muudatused alaealiste õigusrikkujate kohtlemise süsteemis puudutasid eelkõige lihtsamaid ja esmakordseid rikkumisi, siis Reinsalu sõnul võimaldab äsja heaks kiidetud alaealiste õigusrikkujate valdkonda toetav Norra programm tähelepanu pöörata ka keerulisematele juhtumitele.

"Põhjanaabrite toel pöörame tähelepanu alaealiste õiguserikkujatega töötavate menetlejate koolitamisele, sekkumiste arendamisele karistuste alternatiivina ning vanglasüsteemi ja kinniste lasteasutuste tugevdamisele," rääkis justiitsminister.

Reinsalu andis ülevaate ka hetkel kehtivatest ning tulevastest kriminaalpoliitika arengusuundadest. "On märksõnu, mis jäävad kehtima ka uutes põhialustes, näiteks ohvrisõbralik menetlus, alaealiste kuritegevuse ennetamine ja korduvkuritegevuse vähendamine. Samal ajal peame aga arvestama ka uute väljakutsetega, mida toob meile üha globaliseeruv ja digitaliseeriv maailm," märkis Urmas Reinsalu.

Justiitsminister sõnas, et tänavu lõpetatakse mitmed pooleliolevad tegevused ja vaadatakse ka tulevikku, et seada pikaajalisi eesmärke.

"Nii on peagi valitsusse jõudmas ohtlikke kalduvuskurjategijaid puudutavad seadusemuudatused ja kooskõlastamisele saadame ka kriminaalmenetluse revisjoni esimese etapi töö tulemuse. Viimase läbivaks märksõnaks on kriminaalmenetluse muutmine ressursisäästlikumaks ja kaasaegsemaks, sealhulgas loome seaduses eeldused digitaalsele menetlusele üleminekuks," märkis Reinsalu.

Kooskõlastamisele on jõudmas ka sideandmete säilitamist puudutava eelnõu väljatöötamiskavatsus. "Minu seisukoht on, et igal juhul tuleb muudatusi tehes silmas pidada seda, et ka edaspidi peab olema võimalik kuritegude tõendamisel ja ühiskonna turvalisuse tagamisel sideandmeid kasutada," ütles justiitsminister.

Prokuröride üldkogu on kõigi Eesti prokuröride aastakoosolek, kus võetakse ühiselt kokku möödunud aasta, arutatakse töös üleskerkinud probleeme ning tehakse ettepanekuid nende lahendamiseks.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: