Vene võimud võivad Telegrami blokeerida juba reedel

Sõnumirakendus Telegram.
Sõnumirakendus Telegram. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Vene meediajärelevalveamet Roskomnadzor tegi Taganka rajoonikohtus toimunud eelistungil taotluse blokeerida koheselt sõnumirakendus Telegram juhul, kui kohus järelevalveameti varasema sisulise blokeerimistaotluse heaks kiidab. See tähendab, et Telegrami blokeerimine Venemaa territooriumil võib toimuda juba reedel.

Algset Roskomnadzori taotlust Telegrami blokeerimiseks hakkab kohus arutama reedel ehk 13. aprillil, vahendas Meduza.

Telegrami esindajad neljapäevasel eelistungil ei osalenud.

Venemaa seadustes on üldjuhul ette nähtud see, et sellist esimese astme kohtu otsust on võimalik edasi kaevata ja esimese astme kohtu otsus senikaua ei jõustu. Telegram on andnud ka varem mõista, et nad on valmis esimese astme kohtu otsust edasi kaebama. Neljapäeval Roskomnadzori poolt tehtud lisataotluse rahuldamise korral aga ei hakkaks võimud Telegrami blokeerimisel apellatsioonikohtu otsust ära ootama.

Venemaa ülemkohus lükkas märtsis tagasi Telegrami apellatsioonikaebuse, millega firma vaidlustas julgeolekuteenistuse FSB taotluse saada ligipääs Telegrami kasutajate andmetele.

Roskomnadzor saatis kohe ka Telegramile hoiatuse, et kohtuotsusele allumiseks on ettevõttel aega 15 päeva. Kuna ettevõte seda ei teinud, pöördus Roskomnadzor kohtusse taotlusega Telegrami blokeerimiseks.

Eelmise aasta detsembris sai Telegram 800 000 rubla trahvi selle eest, et nad FSB soovile vastu ei tulnud. Telegram kaebas selle otsuse edasi, kuid teisipäevase ülekohtu otsusega lükati kaebus lõplikult tagasi.

Telegrami advokaadi väitel oleks igasugune keeld põhiseadusega vastuolus ja võimatu jõustada.

"Telegrami positsioon on jäänud samaks - FSB nõudmised võimaldada kasutajate eravestlustele ligipääsu on põhiseadusvastased, ei tugine seadustel ja on tehniliselt ja juriidiliselt teostamatud," ütles Pavel Tšikov, kes juhib Telegrami esindavat inimõigusühendust.

Telegrami eksiilis viibiv Vene asutaja Pavel Durov on korduvalt öelnud, et tõrjub Vene julgeolekuteenistuste kõiki katseid saada tagaukse kaudu ligipääsu vestlustele.

2013. aastal loodud rakendus võimaldab inimestel vahetada sõnumeid, fotosid ja videoid kuni 5000-liikmelistes rühmades ja sel on kokku umbes 200 miljonit kasutajat.

Telegram on populaarne poliitaktivistide seas, kuid seda on kasutanud ka islamiäärmuslased. Analüütikute hinnangul on Roskomnadzori tegevuse motiiviks eelkõige aga opositsiooni vaigistamine.

"Venemaal on palju probleeme alates vaesusest kuni sõiduteede kohutava seisukorrani, kuritegevusest kehva arstiabini," ütles opositsiooniliider Aleksei Navalnõi aprilli alguses Twitteris. "Kuid riik tegeleb Telegrami blokeerimisega meie nimel... mis viisil muudab Telegram elu Venemaal hullemaks? Keda see häirib?" küsis ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: