Trumpi sõnul võib USA paremate tingimuste korral TPP-ga uuesti liituda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

USA president Donald Trump allkirjastamas TPP-st taandumist 2017. aasta jaanuaris.
USA president Donald Trump allkirjastamas TPP-st taandumist 2017. aasta jaanuaris. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

President Donald Trump ütles neljapäeva õhtul, et USA võib paremate tingimuste korral Vaikse ookeani vabakaubanduslepinguga uuesti liituda.

"Liituksime uuesti TPP-ga ainult juhul, kui lepe oleks tunduvalt parem kui president Obamale pakutu," kirjutas Trump Twitteris hilisõhtuses säutsus.

"Meil on juba kahepoolsed lepingud 11 TPP liikmesriigiga ja me töötame sellega, et sõlmida leping neist riikidest suurima, Jaapaniga, kes on aastate jooksul meile kaubanduse alal tõsiseid hoope andnud," sõnas president.

Valge Maja teatas varem neljapäeval, et Ühendriikide kaubandusesindaja Robert Lighthizer ja Valge Maja majandusnõunik Larry Kudlow on asunud Washingtoni positsiooni üle vaatama.

TPP oli algselt USA eelmise presidendi Barack Obama valitsuse initsiatiiv, mille eesmärk oli selle sõnul haarata maailmakaubanduses initsiatiiv ja tagada, et Hiina asemel kirjutavad 21. sajandi kaubandusreeglid USA ja tema liitlased Vaikse ookeani piirkonnas.

Trump allkirjastas USA TPP-st väljaviimise määruse 2017. aasta jaanuaris esimesel tööpäeval presidendina, kuid on hiljem märkinud, et USA võib sellesse naasta, kui saab oluliselt paremad tingimused.

Üksteist riiki allkirjastasid märtsis muudetud Vaikse ookeani ülese kaubandusleppe, mille eesmärgiks on tollitariifide määra langetada, samas kui Trump on otsustanud neid tõsta. Pärast USA lahkumist leppest asusid ülejäänud riigid lepet muutma ning uues leppes peatati muudatuste rakendamine 22 valdkonnas, mille seas on intellektuaalne omand ja maksumaksja subsideeritud ravimid.

Austraalia, Brunei, Kanada, Tšiili, Jaapan, Malaisia, Mehhiko, Uus-Meremaa, Peruu, Singapur ja Vietnam asutasid Vaikse ookeani ülese Partnerluse Kõikehõlmava ja Progressiivse Leppe (CPTPP) - turu, mis hõlmab pool miljardit elanikku ja 13,5 protsenti maailma majandusest.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: