Tagasivaade: hääletus otsustas, et ID-kaardi turvariski avalikustab peaminister

Ilmar Raag
Ilmar Raag Autor/allikas: Ülo Josing (ERR)

ID-kaardi haavatavuse ilmsikstulekul kommunikatsioonigruppi kaasatud Ilmar Raag avalikustas tagantjärele, et küsimuses, kas peaminister Jüri Ratas peaks kõnelema ID-kaardi turvariski avalikustamisel, korraldati isegi hääletus.

Avaldame väljavõtte Ilmar Raagi artiklist keskkonnas Edasi.org, kus ta kõnelejaid avalikustamata meenutab sündmuste käiku:

"Seejärel tuli kõige raskem küsimus: „Aga kes pressikonverentsil räägib?“ – „Kui meil on endiselt päevakorral, et ülehomme tuleb sertifikaadid mingi uue info alusel peatada ja inimesed ei saa enam pangaülekandeid teha, siis on ainult peaministri tase.” – „Aga meile just räägiti, et praegu me midagi peatama ei hakka ja ilmselt saab kaardid kauguuendamisega korda teha? Kui inimese jaoks reaalselt midagi ei muutu, siis ei ole see peaministri tase. Me ise tekitame paanikat.“ – „Aga ma kordan, kas keegi võib anda garantii, et meil ei tule veel sel nädalal uut infot ja siis peab peaminister ikka vabandama minema, et me ei näinud olukorra tõsidust ette?“ – „Teate mis, hääletame sisetunde põhjal: „Kas see on peaministri tase või mitte?“ Kes on usuvad, et peaminister peaks pressikonverentsil kõnelema, tõstke käed.“ Käed tõusid, aga kaugeltki mitte kõik. Kaugelt mitte üksmeelselt. Võib olla üks inimene rohkem kui pooled kohalolnud olid peaministri poolt.

Seda tulemust seediti mõnda aega. Siis hakkas rääkima inimene Riigikantseleist: „Tegelikult otsustab selle lõpuks peaminister ise. Aga mina tuletan lihtsalt meelde, et Eestis tõuseb iga väiksemgi probleem kohe peaministri tasemele. Iga pisima skandaali peale saadab mingi ajakirjanik kohe päringu, et milline on peaministri seisukoht. Kas ta vallandab kedagi või laseb pea maha raiuda. Kujutame nüüd ette, Ratas sõidab sel päeval Poola. Meil on siin pressikonverents, kus ajakirjanikud saavad mingeid ideid ja kohe soovitakse saada peaministri kommentaari. Ma võin mürki võtta, et keegi seda igal juhul teeb, aga meie vastame, et peaminister on praegu Poolas. Mille peale tuleb pealkiri, et „Peaminister on Poolas, kui e-riik kokku vajub.“ Seejärel on ajakirjanikud tal kõik lennujaamas vastas, aga uskuge, kui inimene on peale tööpäeva ja lennukisõitu väsinud, siis ta ei anna väga veenvaid vastuseid.” Kommunikatsiooniinimesed muigasid kergelt, sest nende ette maalitud pilt tundus oma karikatuursuses olevat ometi väga tõetruu. Seda rutati ka täiendama: „Nagunii annab peaminister ainult poliitilise hinnangu. Ratas ei hakka iial rääkima tehnilistest detailidest. Selle jaoks on pressikonverentsil ikkagi eksperdid: RIA ja PPA juht.“

Sellega olid emotsionaalsed teemad maas. Edasi tuli juba peaaegu masinlikult see, mida õpetavad kriisikommunikatsiooni õpikud."

Loe pikemalt siit.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: