Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Seeder: EKRE puhul on täna tegemist loosungite ja tühjade poosidega

Foto: Siim Lõvi /ERR

EKRE mängib protestimeelsetele valijatele loosungite ja tühjade poosidega, kuid nende tõeline pale selgub alles siis, kui nad peaksid kunagi valitsusse jõudma, leiab Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esimees Helir-Valdor Seeder.

"Ma pole kindel, et EKRE oma valimiseelseid lubadusi ellu viima hakkab. Senine praktika seda ei kinnita. Kui eelmisel või üle-eelmisel aastal riigieelarvet koostati, siis nõudis EKRE, et riigieelarve oleks läbipaistev ja et katuserahad peaksid lõppema. Aga tegelikult jagas EKRE endale katuseraha põrandaaluselt Reformierakonna sildi alt (hiljem Seeder täpsustas pressiesindaja vahendusel, et pidas silmas siiski Keskerakonda - toim). Kui me selle esile tõstsime, olid nad ülimalt erutunud. See, mida EKRE kavatseb tulevikus teha, näeme siis, kui nad peaksid valitsusse jõudma. Täna on tegemist loosungite ja tühjade poosidega," ütles Seeder Vikerraadio saates Uudis+.

Seederi jutt oli vastuseks EKRE esimehe Mart Helme poolt pühapäeval tehtud kriitikale. Helme ütles, et kõik need inimesed, kes on siiani IRL-i ja Vabaerakonda toetanud, peaks andma oma toetuse EKRE-le. Helme sõnul "võib IRL teha suuri sõnu ja võtta teatraalseid poose, aga kui võitluseks läheb, poevad nad põõsasse".

Seederi sõnul on EKRE valimislubadused segu erinevate erakondade lubadustest ehk seinast-seina, mistõttu on mingit selget ideoloogiat selle erakonna puhul raske välja tuua. Küll aga mängib EKRE Seederi sõnul protestimeelsetele valijatele, kes on rahulolematud mistahes asjadega.

IRL-i esimehe sõnul sõltub see, mida üks või teine erakond valitsuses tegelikult teeb, lõpuks kahest asjast.

"Esiteks, mida erakond ise peab oma lubaduste loetelust tegelikult prioriteetseks. Ja teiseks sellest, kellega minnakse koos valitsusse ja mis on valitsuspartnerite prioriteedid. Ja sellest sõltub, mida üks või teine erakond tegelikult valitsuses tegema hakkab," sõnas Seeder.

Seederi sõnul käib poliitika tsüklitena, kus mingitel perioodidel erakonnad eristuvad ja kus mingitel perioodidel piirid erakondade vahel hägustuvad.

"Viimased kolm-neli aastat oli periood, kus erakondade poliitikad olid sarnased ja nüüd on ees aeg, kus erakonnad hakkavad rohkem eristuma. Ees on periood, kus erakonnad pevaad võtma paljudes küsimustes selgemaid seisukohti kui nad siiani võtnud on. Olgu selleks siis suhtumine võõrtööjõudu, pereväärtustesse ja kooseluseadusesse või ka maksupoliitikasse."

Seeder lisas, et talle meeldiks kui erinevate erakondade rahvusluse ees poleks epiteete.

"Aga praktiline elu näitab, et EKRE protestimeelne ja rahulolematu poliitika pole IRL-i jaoks vastuvõetav. Meie ei taha ellu viia võitlevat kurja rahvuslust ja selle vastu olen ma kasutanud sõna "rõõmus rahvuslus"," sõnas Seeder.

Seeder ei nõustunud Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimehe Jevgeni Ossinovski poolt välja öelduga, et lähenevate valimiste tõttu on riigi ehitamine pandud pausile.

"See on poliitiline loogika ja tava, et koalitsioonide moodustamise järel tehakse suured asjad ära ja valimistele vastu minnes suuri muudatusi ei tehta. Ja see on ennekõike küsimus vastutustundes, et vahetult enne valimisi ei hakata tegema uusi reforme. Selleks tuleb saada valimistel mandaat."

Seeder tunnistas, et lähiajal seisab valitsuses ees suurem vaidlus Keskerakonna lubatud tasuta ühistranspordi teemal. Seederi sõnul IRL majandus- ja taristuminister Kadri Simsoni poolt algselt väljapakutud kujul tasuta ühistransporti ei toeta, sest see ei lahenda Eesti kaugemate nurkade probleeme.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: