Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Seeder: tahaks viljeleda rõõmsat rahvuslust

Helir-Valdor Seeder.
Helir-Valdor Seeder. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Isamaa ja Res Publica (IRL) esimees Helir-Valdor Seeder ütles Raadio 2 saates "Agenda", et ta sooviks, et IRL viljeleks võitleva ja kurja rahvusluse asemel rõõmsat rahvuslust. Ühtlasi kinnitas ta, et ettepanek IRL-i nime muutmiseks ei ole lähenevate riigikogu valimistega seotud.

"Meie samm ei ole nüüd küll veel seotud eelseisvate riigikogu valimistega. Seda teemat on erakonna sees arutatud päris mitu aastat," rääkis Seeder.

Seeder rääkis, et Isamaa erakonna nimena kirjeldab erakonna olemust ja poliitikat palju paremini kui praegune pikk liitnimi. "Seda enam, et ka erakond on kokku kasvanud üheks erakonnast, liitumisest on möödas pea 12 aastat ja see liitnimi, mis viitab kahe erineva osapoole olemasolule kindlasti ei iseloomusta meid parimal moel hästi," lausus Seeder.

IRL pani esmaspäevasel eestseisuse koosolekul paika ka maailmavaatelised põhimõtted. "Me oleme jätkuvalt erakond, kes peab oluliseks rahvuslikke aateid, näeb Eestit rahvusriigine Euroopa Liidus ja soovib ellu viia parempoolset majanduspoliitikat," rääkis Seeder.

Saatejuht Eeva Esse küsis seepeale, et mille poolest siis IRL üldse EKRE-st erineb.

Seederi sõnul suhtub EKRE skeptiliselt Eesti kuulumisse erinevatesse rahvusvahelistesse ühendustesse ja ka liitlaste kohaolekusse Eestis. "Siin on rõhuasetused selgelt erinevad. /.../ Meie näeme ennast ikkagi ühe osana suurest maailmast ja ei kujuta ette, et Eesti väikeriigina saaks siin väga edukalt üksi ja piiratult tegutseda," lausus Seeder.

Samuti sooviks Seeder enda sõnul näha, et Isamaa ja Res Publica Liit ei viljeleks võitlevat ja kurja rahvuspoliitikat. "Meie näeme rahvuslust positiivse, optimistliku energiaga. Tahaks viljeleda rõõmsat rahvuslust," sõnas Seeder.

Seeder lisas veel, et ei ole aru saanud EKRE ega ka Vabaerakonna puhul, milline on tegelikult nende terviklik maailmavaade ja ühiskonna käsitlus.

Küsimusele, kuidas kavatseb IRL madala reitinguga end valimiste eel tõestada, vastas Seeder, et IRL reitingu nimel päevapoliitikas ei tegutse. "See on kindlasti oluline tagasiside, mida me ühiskonnast saame, aga selle nimel võimul olles tegutseda ja langetada otsuseid - seda me kindlasti ei tee. Nii ei ole võimalik ka riiki juhtida," rääkis Seeder.

Nimekate poliitfiguuride lahkumist IRL-ist nimetas Seeder erakonna poliitiliseks selginemiseks. Viimaste aastate jooksul on IRL-ist lahkunud Yoko Alender, Eerik-Niiles Kross, Margus Tsahkna, Marko Mihkelson ja ka Aivar Riisalu.

Seeder märkis, et IRL on tänaseks oma toetuse stabiliseerinud ja edasi läheb tõusvas joones.

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) eestseisus otsustas esmaspäeval teha erakonna volikogule ettepanek muuta erakonna nimi Isamaaks. Kui volikogu otsustab ettepanekut toetada, peab selle heaks kiitma ka 2. juunil kogunev üldkogu.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: