Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mati Kaal ei mõista, miks rahvuslooma üldse valiti

Kauaaegse Tallinna loomaaia direktori Mati Kaalu sõnul on segane, mis eesmärk on rahvuslooma valimisel ja mis printsiibist lähtudes seda valiti. Kaal ise eelistanuks hundile rahvusloomana mäkra.

"Hunt on mulle sümpaatne elukas. Kõik elukad on minu jaoks sümpaatsed. Aga kõigepealt pidanuks selgeks tegema, miks meil rahvuslooma üldse vaja on ja mis printsiipidel seda valida. Praegu valiti rahvusloom ära ja siis hakati alles mõtlema, miks meil teda vaja on," rääkis Kaal Vikerraadio saates Uudis+.

Kaalu hinnangul pidanuks enne ühiskonnale selgitama, miks rahvuslooma üldse vaja on. Näiteks aasta looma puhul on teada, et sellega juhitakse tähelepanu ühele loomale ja temaga seotud probleemidele. Aga rahvuslooma puhul seda teada pole.

"Meil on rahvuslipp ja sellel on funktsioon olemas. Aga mis eesmärk on rahvusloomal, see on ühiskonnas nõrgalt põhjendatud. Valimist saab korraldada ikka siis, kui on teada, mida valitakse. Praegu ühed mõtlevad, et rahvuselukat on vaja üheks ja teised, et teiseks põhjuseks."

Kaalu sõnul ilmus talt 35 aasta eest hundist kirjutatud raamat ja hundi valimise vastu pole tal iseenesest midagi.

"Kui Nõukogude Liidus oli seisukoht, et ainuke hea hunt on surnud hunt, siis üritasin ma Eesti inimestele selgeks teha, et ka hunt on võrdväärne iga loodusressursiga. Aga mina ise panin mägra esikohale. Leidsin, et rahvusloomaks passiks paremini mäger."

Kaal nentis, et ilmselt poleks siili valimisega nii suurt poleemikat tekkinud. "Kuigi, Eestis on kaks liiki siile ja siis tekkinuks kohe küsimus, kumb liik on rahvusloom."

Esmaspäeval kuulutati saates "Osoon" Eesti rahvusloomaks hunt. Hunt valiti rahvusloomaks koostöös erinevate loodushoiu ja kultuuriga seotud asutuste ja ühendustega.

Mati Kaalu raamat hundist Autor: (ERR)

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: