Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Iraani välisminister: kui USA tuumaleppest lahkub, teeb seda ka Iraan

{{1524633540000 | amCalendar}}
Mohammad Javad Zarif
Mohammad Javad Zarif Autor/allikas: SIPA/SCANPIX

Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif hoiatas teisipäeval USA presidenti Donald Trumpi, et kui Ühendriigid lahkuvad Teheraniga sõlmitud tuumaleppest, teeb seda ka islamivabariik.

Zarifi ütles uudisteagentuurile AP, et USA lahkumine leppest saadaks ka Põhja-Koreale signaali, et Ühendriigid ei täida antud lubadusi.

Iraan ja kuus suurriiki - USA, Prantsusmaa, Suurbritannia, Venemaa, Hiina ja Saksamaa - sõlmisid 2015. aasta juulis tuumaleppe, millega Teheran nõustus piirama oma tuumaprogrammi vastutasuks riigile selle tuumategevuse eest kehtestatud sanktsioonide tühistamisele.

Trump peab lepet Ühendriikidele ebasoodsaks ja on ähvardanud sellest taganeda, kui selle muutmises 12. mai tähtajaks kokkuleppele ei jõuta.

Iraan on leppe muutmise välistanud, väites, et on ebaõiglane esitada riigile uusi nõudmisi lisaks neile, millega Teheran on leppe raames juba nõustunud.

USA president hoiatas teisipäeval Iraani oma tuumaprogrammi taaskäivitamise eest. "Võite selle kirja panna. Kui nad taaskäivitavad oma tuumaprogrammi, siis nende probleemid saavad olema suuremad kui kunagi varem," lausus Trump.

Rouhani peab küsitavaks "õigust" nõuda uut tuumalepet Iraaniga

Iraani president Hassan Rouhani seadis kolmapäeval kahtluse alla nõudmiste legitiimsuse uue tuumaleppe kohta Teheraniga pärast seda, kui tema USA ja Prantsuse ametivennad olid kutsunud sõlmima islamivabariigiga uut tuumalepet.

"Koos ühe Euroopa riigi liidriga ütlevad nad: "Me tahame otsustada seitsme osapoole vahel saavutatud kokkuleppe üle". Milleks? Mis õigusega?," küsis Rouhani kõnes.

Prantsuse president Emmanuel Macron kutsus teisipäeval Washingtonis koos Trumpiga sõlmima uut Iraani tuumalepet, käsitledes olemasolevat lepet selle esimese sambana.

Tema sõnul tuleb katta nii Iraani tuumaleppes ette nähtud piirangud ja veel kolm elementi: Iraani ballistiliste rakettide programm, Iraani mõjuvõimu piiramine Lähis-Idas ning Iraani tuumaprogrammi piirangud pärast 2025. aastat, kui Iraan saab kehtiva leppe alusel taaskäivitada osa oma tuumaprogrammist.

Rouhani ütles, et 2015. aastal tuumaleppega nõustudes näitas Iraan "maailmale head tahet". "Me tahtsime maailmale tõestada, et me ei püüdle massihävitusrelvade hankimise poole," lausus ta.

Mogherini sõnul tuleb Iraani tuumalepe säilitada

Euroopa Liidu välispoliitikajuht Federica Mogherini ütles kolmapäeval pärast Trumpi ja Macroni üleskutset uue tuumaleppe sõlmimiseks Iraaniga, et kehtiv tuumalepe toimib ja "see tuleb säilitada".

"Seda, mis juhtub tulevikus, näeme tulevikus, aga praegu on olemas üks lepe ja see toimib. See tuleb säilitada," ütles Mogherini Brüsselis Süüria doonorkonverentsile saabudes.

Slutski: Venemaa on Iraani tuumaleppe muutmise vastu

Vene riigiduuma väliskomisjoni esimees Leonid Slutski ütles, et Moskva on põhimõtteliselt vastu Iraani tuumaleppe ülevaatamisele, samal seisukohal oli viimase ajani Euroopa Liit.

"Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni avaldus Iraani tuumaleppe ülevaatamise kohta on risti vastuolus EL-i seisukohaga, mida on mitu korda edastanud välispoliitikajuht Federica Mogherini. Pehmelt öeldes on selline pööre Iraani tuumaleppe osas väga ohtlik," ütles Slutski ajakirjanikele.

Tema sõnutsi, kui Prantsusmaa peaks tõepoolest USA joone valima, näitab see tema ebapüsivust partneri ja kokkuleppe täitmise tagajana, samuti võimalust suruda Pariisile peale Washingtoni tahe.

"Venemaa on otsustavalt Iraani tuumalepingu ülevaatamise vastu," rõhutas Slutski, kelle sõnutsi oleks see ÜRO julgeolekunõukogu resolutsiooni otsene rikkumine ja õõnestaks pikaajalisi pingutusi tuumarelva leviku tõkestamiseks, sh ka Põhja-Koreas.

Toimetaja: Marek Kuul, Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: