X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump: Iraani tuumalepe on katastroof ja hullumeelsus

{{1524576720000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Iraani tuumalepe on katastroof ja hullumeelsus, teatas USA president Donald Trump teisipäeval, kui võõrustas lepet pooldavat Prantsuse presidenti Emmanuel Macroni.

Leppe sõlmisid kolm aastat tagasi Hiina, Iraan, Prantsusmaa, Saksamaa, Suurbritannia, USA, Venemaa ja Euroopa Liit. Selle alusel piiras Iraan oma tuumaprogrammi ja vastutasuks tühistati riigile kehtinud majandussanktsioonid.

Trump suhtub leppesse kriitiliselt ja sarjas seda ka teisipäeval. Ta tõi taas esile, et leppes ei piirata Iraani ballistiliste rakettide programmi ega Iraani toetust relvarühmitustele Lähis-Idas.

Kohtumise alguses hoiatas Trump Iraani tuumaprogrammi taaskäivitamise eest. Trump ütles, et Iraani ootaksid ees suuremad probleemid, kui tuumaprogrammi uuesti käivitab, vahendas Reuters.

"Neid ootavad suuremad probleemid kui neil on eales olnud," sõnas Trump.

Macron märkis, et tahab Iraani regioonis ohjes hoida.

Trump ütles mõne nädala eest, et tahab viia USA sõdurid Süüriast välja ning jätta Süüria ülesehitamine piirkonna riikidele. Teisipäeval ta aga pehmendas seda seisukohta, kui ütles, et tahab jätta Lähis-Itta tugevat ja kestvat jalajälge.

Trump pidas ühise pressikonverentsi Prantsuse presidendi Emmanuel Macroniga ning seal küsiti, mis ajaks USA sõdurid Süüriast ära tuuakse.

Trump kordas, et tahab USA sõdurid Süüriast ära tuua. Samas rõhutas ta, et tema ja Macron on ühel meelel, et kumbki nende riikidest ei taha anda Iraanile Lähis-Idas lisaruumi.

"Eks näis, mis juhtub, kuid tuleme suhteliselt varsti koju," lisas USA president.

Macroni visiidi üks eesmärke on veenda Trumpi, et ta hoiaks USA leppes ega nurjaks diplomaatide aastatepikkust tööd.

Trump peab 12. mail uuesti otsustama, kas toetab USA püsimist leppes või on lepe tema hinnangul vastuolus USA riiklike huvidega.

Macron: Prantsusmaa on valmis töötama välja uut Iraani tuumalepet

Prantsuse president Emmanuel Macron ütles teisipäeval, et on valmis töötama koos USA ja Iraaniga välja uut Iraani tuumalepet.

"Võin öelda, et meil olid selle kohta väga otsekohesed kõnelused, meie kahe vahel," lausus Macron ühisel pressikonverentsil USA presidendi Donald Trumpiga.

"Seega soovime nüüdsest töötada välja uut lepet koos Iraaniga," lisas Macron.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron jätkas teisipäeval oma visiiti Ameerika Ühendriikides ning saabus koos abikaasa Brigitte'iga Valgesse Majja, kus neid võtsid vastu Ameerika Ühendriikide president Donald Trump ja esileedi Melania Trump.

Macron saabus Valgesse Majja: 

Macroni ja Trumpi kahepoolsele kohtumisele järgnenud ühine pressikonverents:

Macron kiitis USA ja Prantsusmaa lähedasi ja tihedaid suhteid

USA-d külastav Prantsuse president Emmanuel Macron kiitis teisipäeval Valges Majas USA ja Prantsusmaa lähedasi ja tihedaid suhteid.

"Ameerika esindab endast piiramatuid võimalusi minu riigile," lausus Macron USA presidendi Donald Trumpi juuresolekul.

"Prantsusmaa jagab teie riigiga vabaduse ja rahu ideaali," lisas Macron.

Ta tõi esile, kuidas Prantsusmaa sõdis Ameerika revolutsiooni ajal George Washingtoni kõrval ning kuidas sellest sai kahe riigi koostöö kondikava.

Macron, kelle suhe Trumpiga on parem kui pea kõigil tema Euroopa ametivendadel, ütles, et Prantsusmaa seisab USA kõrval mitmes valdkonnas, nagu terrorism, Põhja-Korea ja Iraan.

Oodatakse, et ta üritab veenda Trumpi hoidma USA-d Iraani tuumaleppes, tühistama otsust viia USA välja Pariisi kliimaleppest ning andma Euroopa Liidu riikidele erandit USA uutes terase ja alumiiniumi importmaksudes.

Trump: Kim on olnud väga avatud ja väga auväärne

Trump ütles teisipäeval, et Põhja-Korea liider Kim Jong-un on olnud väga avatud ja väga auväärne ning tahab kohtuda võimalikult ruttu.

"Meil on käimas väga head arutelud," lausus Trump, kes peaks kohtuma Kimiga hiljemalt juuni lõpus.

"Ta on tõesti olnud väga avatud, ma arvan - väga auväärne," lisas Trump.

"Põhja-Korea on teinud aastate jooksul küll palju lubadusi, kuid selles positsioonis pole nad varem olnud," ütles ta.

"Meile on öeldud otse, et nad tahavad pidada kohtumist võimalikult ruttu... Arvame, et see on maailma jaoks hea asi... Eks selgub, kuhu see kõik viib," lausus Trump.

Ta kordas oma seisukohta, et lahkub kõnelustelt Põhja-Koreaga, kui need pole viljakad.

"Erinevalt eelmistest (USA) valitsustest lahkun mina laua äärest... Kuid arvan, et meil on võimalus teha midagi väga erilist," rõhutas Trump.

Pressikonverentsil ütles Trump, et Põhja-Korea peab loobuma oma tuumarelvadest.

Ajakirjanik küsis Trumpilt, mida ta silmas peab, kui räägib "tuumarelvitustamisest".

"See tähendab, et nad peavad loobuma oma tuumarelvadest. Väga lihtne," lausus Trump ühisel pressikonverentsil Prantsuse presidendi Emmanuel Macroniga.

"Mul oleks väga lihtne sõlmida lihtne lepe ja kuulutada võitu. Ma ei taha seda teha. Tahan, et nad loobuksid oma tuumarelvadest," ütles Trump.

Põhja-Korea liider Kim Jong-un on öelnud, et on nõus arutama Trumpiga tuumarelvitustamist, kuid Pyongyangi hinnangul tähendab see Korea poolsaare tuumarelvitustamist, mis sisuliselt tähendab USA sõjaväe lahkumist Lõuna-Koreast.

Põhja-Korea lubas eelmisel nädalal peatada tippkohtumise eel tuuma- ja raketikatsetused, kuid pole tõotanud loobuda oma tuumarelvadest. Pyongyangi hinnangul kaitsevad need Põhja-Korea režiimi Lääne riigipöördekatse eest.

Esmaspäeval istutasid presidendid Prantsusmaalt kingituseks toodud puu

Macron on koos abikaasaga USA-s kolm päeva ning visiit algas juba esmaspäeval. Ta on esimene välisriigi liider, kes on president Donald Trumpi ametiajal Ühendriikides täiemõõdulisel riigivisiidil.

Esmaspäeval võõrustasid Trump ja esileedi Melania Trump Macroni ja tema abikaasat Brigitte Macroni Ameerika Ühendriikide esimese presidendi kodus Mount Vernonis.

Enne seda istutati ühiselt Valge Maja aeda Macroni poolt kingituseks toodud puu. Tegemist on liitlassuhteid sümboliseeriva puuga, mis on pärit Prantsusmaalt Esimese maailmasõja lahinguväljalt.

Teisipäeval kohtuvad riigipead Valges Majas ja sellele järgnevad ühine pressikonverents ja pidulik riiklik õhtusöök, kuhu on kutsutud 150 külalist.

Kolmapäeval peab Macron ingliskeelse kõne Kongressi mõlema koja ühisel istungil.

Teisipäevasel kahepoolsel kohtumisel, mis peaks kestma umbes neli tundi, on Trumpi ja Macroni peamisteks jututeemadeks ilmselt Euroopa Liidu ja USA kaubandussuhted, olukord Süürias ja Iraani tuumalepe.

Trump on lubanud hiljemalt mais otsustada, kas Prantsusmaa, Saksamaa ja Suurbritannia on suutnud lepingut piisavalt parandada, et USA sellest täielikult ei loobuks. Euroopa Liit on avaldanud lootust, et USA Iraani tuumaleppest ei tagane.

Iraan on hoiatanud aga võimalike vastusammude eest ning lubanud jätkata viivitamatult uraani rikastamist kui USA kokkuleppest taganeb.

Macron: Prantsusmaa ja USA on kaasaegse maailmakorra garantideks

Washingtoni lähistel Andrews'i õhuväebaasi lennuväljale saabudes ütles Macron ajakirjanikele, et tema ja Donald Trump on multilateraalse maailmakorra garantideks erinevate julgeolekuohtude vastu.

"Meil, Prantsusmaal ja Ameerika Ühendriikidel, on tänapäeval unikaalne vastutus. Me oleme kaasaegse multilateralismi garantideks ja ma arvan, et nendel kõnelustel tuleb meil langetada ja valmistada ette olulisi otsuseid," kommenteeris Prantsusmaa president.

Axios on teinud ka lühikokkuvõtte, millised võiksid olla Macroni eesmärgid, mida ta Trumpiga kohtudes saavutada üritab. Muuhulgas oluliseks nüansiks on see, et kinnitada endiselt, et tema näol on tegu USA presidendi jaoks esimese partneriga Euroopas. Saksamaa liidukantsler Angela Merkel saabub Washingtoni alles 27. aprillil ehk pärast Macroni lahkumist.

Teine sama väljaande analüüs pealkirjaga "Emmanuel Macroni Trumpi rahustamise meistriklass" omakorda nendib, et Prantsusmaa presidendil on USA kolleegiga suhtlemisel kindel strateegia - endise investeerimispankurina kohtleb ta Trumpi kui erakordset klienti.

Eelmisel aastal oli Trump 14. juulil ehk Prantsusmaa rahvuspüha ajal Pariisis Macroni külaliseks ning Ameerika Ühendriikide president võeti tookord suurejooneliselt vastu.

 

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: