Armu saanud eluaegne vang Anatoli Nikolajev on valmis raskusi ületama ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

1998. aastal eluks ajaks vangi mõistetud Anatoli Nikolajev, kelle armuandmispalve president tänavu aprillis rahuldas, püüab eluga edasi minna. Usutluses "Pealtnägijale" ütles ta, et talle on juba tööd pakutud, kuid tunnistab, et elus vabana on tal ilmselt ees palju raskeid hetki.

"Ettepanekuid on palju. Mulle on juba ka tööd pakutud. Raskusi ma ei ole veel kohanud, need on ilmselt veel ees, ehk sotsiaalkindlustuse või tööhõive osas," rääkis Nikolajev.

Ta lausus, et seni on sugulased teda aidanud. "Kuid eks ma pean õppima iseseisvalt hakkama saama. Seega tõenäoliselt ootavad mind ees mingid raskused. Kuidas ma hakkama saan, ei tea veel. Püüame edasi elada, kasutamata jäänut tasa teha."

Anatoli Nikolajev on kas erakordselt külma kõhuga mõrvar või erakordse õigusmõrva ohver. Kiviõlis sündinud, Novosibirskis dessantväeosas teeninud Anatoli on 1990. aastate lõpus ametlikult töötu.

Ajad on segased ja seltskond, kus ta liigub, pole kindlasti seadusekuulekas. Tema tollane elukaaslane ja ühise lapse ema Jelena tegeleb salaviina- ja uimastiäriga. Mees selles ei osale, aga ka ei takista. 1998. aasta kevadeks elab paar lahus – Anatoli pojaga Kohtla-Järve ühes korteris ja naine teises, kus käib ka narkoäri. Lihavõtte ajal, 19. aprillil leiab mees sealt õõvastava pildi.

Hukkamisele sarnaselt on tapetud mees ja kolm naist, üks neist viimaseid kuid rase. Tegu on Eesti esimese nelikmõrvaga, mis pälvib isegi metsikutel 1990. aastatel el palju tähelepanu. Nikolajev räägib loo, mis lihtsalt kokku võttes on, et narkoärikate kambal, kuhu ta naine kuulus, tekkis konflikt konkurentidega, mille ninamees on ohtlik ja heade sidemetega allilmaautoriteet. 43-aastane Anatoli võetakse siiski ise vahi alla ja neli päeva hiljem kirjutab järsku puhtsüdamliku ülestunnistuse, et tappis joobes ja afektiseisundis oma naise ning veel kolm inimest.

Nikolajevi armuandmispalve rahuldamise eest võidelnud vandeadvokaat Anti Aasmaa: "Tõepoolest, kohtueelses menetluses ta tegi puhtsüdamliku ülestunnistuse selle kohta, kuid hiljem taganes, väites, et uurijad mõjutasid teda ning seeläbi, võib öelda niimoodi, et kelmitasid temalt selle ülestunnistuse välja."

Nikolajevi sõnul tehti talle selgeks, et tema pere ähvardab oht päris tapjatelt. "Et saad kergema paragrahvi, et meil tegelikud tapjad on nii-öelda silmapiiril, aga nende uinutamiseks võta praegu süü omaks, saad endale kerge karistuse, peale seda anname sulle teise identiteedi, varjame nende eest ja siis me saame need teised kurjategijad kätte," ütles Aasmaa.

Toimetaja: Indrek KuusHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: