Politseinikel on Eestis õigus relva kanda ka töövälisel ajal ({{commentsTotal}})

Politseinikud.
Politseinikud. Autor/allikas: ERR

Politseinikel pole erinevalt tegevväelastest kohustust töölt lahkudes anda tulirelva hoiule. Politsei- ja piirivalveamet (PPA) tunnistab, et relvaga seotud reeglite vastu on olnud eksimusi, kuid sellekohane teave on ametkondlikuks kasutamiseks.

Eestis on kõik patrullis olevad politseinikud varustatud tulirelvaga. PPA pearelvur Steve Kümnik ütles ERR-ile, et politseinikel on alaline relvakandmise õigus ning seega ei ole kohustust töölt lahkudes relva hoiule anda.

Siseministri teenistusrelvade kasutamise määruses seisab: "Tulirelva kandmise õiguse võib anda asutuse juhi või tema volitatud ametniku otsusega neile teenistujatele, kellel on seaduse alusel lubatud teenistusülesannete täitmiseks või enesekaitseks tulirelva kanda."

Kümnik ütles, et politseiametnikud sooritavad igal aastal lasketesti, kus kontrollitakse relva käsitsemise oskusi. "Lisaks läbib iga ametnik vähemalt kord kolme aasta jooksul - enamasti sagedamini, see sõltub nii töö iseloomust kui ka mitmest muust tegurist - arstliku kontrolli."

Politsei kogub ja analüüsib Kümniku sõnul läbi kõik tulirelva kasutamise, kasutamise eest hoiatamise ja juhulaskude juhtumid, samuti intsidente, kus politseinikud on viga saanud ning suuremat meediatähelepanu pälvinud juhtumeid.

"Kuna aga need materjalid on asutusesiseseks kasutamiseks, siis ei saa neid juhtumeid numbriliselt välja tuua. Küll aga võib öelda, et eksimused juhulaskude näol on üksikud ning sellistel puhkudel on tegemist eksimustega relvatreeningutel," lausus Kümnik.

Kaitseväelaste teenistusrelvi hoitakse väeosade relvaruumides ning väljastatakse kaitseväelastele ainult teenistusülesannete täitmiseks - õppused, laskeharjutused, toimkond jne. "Pärast ülesannete täitmist relvad tagastatakse. Kogu väljastamise ja tagastamise protsess ka dokumenteeritakse vastavalt," ütles ERR-ile kaitsejõudude peastaabi pressijaoskonna ülem Arvo Jõesalu.

Kaitseliidu avalike suhete osakonna ülem Tanel Rütman ütles ERR-ile, et enamjaolt toimib Kaitseliisud sama regulatsioon nagu kaitseväes, üksuste relvastust hoitakse relvaruumides.

"Kaitseliidus on eraldi õigus hoida relvi kodus relvakappides, seda reguleerivad kaitseministri määrused. Kogu relvastuse liikumine, väljastamine ja tagastamine dokumenteeritakse," lisas Rütman.

Sel nädalal jäi kadunuks politseinik koos teenistusrelvaga. Politsei käivitas tema leidmiseks ulatusliku otsingu, märkides, et tegemist ei ole ohtliku isikuga.

Toimetaja: Indrek KuusHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: