Allikad: Prantsuse diplomaat lahkus keeleküsimuse pärast EL-i koosolekult ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Prantsusmaa ja Euroopa Liidu lipp.
Prantsusmaa ja Euroopa Liidu lipp. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Prantsusmaa suursaadik Euroopa Liidu juures Philippe Léglise-Costa lahkus kolmapäeval Euroopa Liidu eelarvet puudutavalt kohtumiselt pärast seda, kui Nõukogu otsustas uue eelarvega tegeleva töögrupi töökeelena kasutada vaid inglise keelt.

Politico kirjutab oma allikatele viidates, et Léglise-Costa keeldus alaliste esindajate komitee (COREPER) kohtumisel allkirjastamast Nõukogu peasekretariaadi otsust, millega sooviti liikmesriikide kooskõlastust otsusele kasutada järgnevatel EL-i pikaajalise eelarve töögrupi (Multiannual Financial Framework) istungitel vaid inglise keelt.

Üldjuhul pakub peasekretariaat sellistel kõrgetasemelistel kohtumistel sünkroontõlget mitmetes ametlikes keeltes, kuid vähemalt ühe diplomaadi sõnul oli peasekretariaadi eesmärgiks muuta kriitilise tähtsusega eelarve töögrupi töö kiiremaks ja efektiivemaks.

Léglise-Costa aga tõstis istungil otsuse vastu häält ja rõhutas, et Prantsusmaa kaitseb oma vastuseisu abil nii EL-i keelelist mitmekesisust kui ka frankofooniat. Samuti tõi ta esile kohtumise olulisust, mis nõudvat seega ka mitmekeeleliust, sest arutelu käib ikkagi miljardite eurode saatuse üle.

"Prantsusmaa nõudis, et neile, kes soovivad oma emakeeles rääkida, võimaldataks ka tõlget. Seega oli natuke pinget selle Nõukogu sammu teemal," meenutas allikaks olnud diplomaat.

Léglise-Costa kommentaaridest keeldus, Prantsusmaa alalise esinduse pressiesindaja aga allikate väiteid tagasi ei lükanud.

Prantsuse keel on üks Euroopa Liidu ametlikest töökeeltest, kuid selle roll rahvusvahelise diplomaatia keelena on viimastel aastakümnetel oluliselt vähenenud. Samal ajal on aga inglise keele staatus järjekindlalt suurenenud ja seda eriti pärast EL-i laienemist Ida-Euroopasse ja Balti riikidesse.

Prantsusmaa esindajad, sealhulgas presidendid, on pidevalt astunud prantsuse keele kui rahvusvahelise suhtluse keele kaitseks välja. Kuigi praegune riigipea Emmanuel Macron räägib väga head inglise keelt ning on olnud ka selle kasutamisel eelkäijatest aktiivsem, on ka tema alati frankofoonia tähtsust rõhutanud ning alati teinud osa oma rahvusvahelistest avaldustest ka prantsuse keeles.

Léglise-Costa koosolekult lahkumise viis oli aga mitmete diplomaatide meelest siiski liiga dramaatiline.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: