Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poola on vastu eurorahade sidumisele õigusriigiga

Poola välisminister Jacek Czaputowicz.
Poola välisminister Jacek Czaputowicz. Autor/allikas: AP/Scanpix

Varssavi on vastu Euroopa Liidu ettepanekule vähendada rahalist toetust nendele riikidele, kus õigusriiki peetakse ohustatuks, ütles Poola välisminister Jacek Czaputowicz esmaspäeval.

Välisminister nimetas ettepanekut ebaõiglaseks poliitiliseks surveks, mis kahjustaks Poolat, kuid jätaks teised riigid teistsuguste probleemide eest karistamata.

Euroopa Komisjon avaldab kolmapäeval uued karmid reeglid bloki 2021.-2027. aasta eelarveperioodiks. Euroopa Komisjoni justiitsvolinik Věra Jourová ütles eelmisel nädalal, et plaan sisaldab "õigusriigi mehhanismi", mis seob rahastuse demokraatlikest põhimõtetest kinnipidamisega.

"Näeme selles soovi avaldada osale liikmetele survet, näeme selles poliitilist survet enne kõnelusi," ütles Czaputowicz. "Sel põhjusel suhtume neisse ideedesse väga negatiivselt."

38 miljoni elanikuga Poola on enim EL-i rahastust saav riik EL-is. Riigi majandus on jõudsalt kasvanud aastaid ning osa sellest kasvust tuli EL-ilt saadud miljarditest eurodest. Selle rahaga on parandatud Poola taristut ja arendatud riigi vaeseimaid piirkondi. Maailmapanga andmeil kasvab Poola majandus tänavu 4,2 protsenti.

Czaputowiczi sõnul kasvab Poola majandus sellises tempos, sest valitsus kasutab EL-i rahastust hästi. Minister rõhutas ka, et Poolat ei saa vaadata vaid EL-i raha kasusaajana, sest EL-i ühisturg on olnud kasumlik ka Lääne-Euroopa riikide investoritele.

"Poola avas oma turu. Ta andis võimaluse teatud arenguks Lääne majanduses ja ka Poolas... See, mida me raha kujul saame, on teatud kompensatsioon turgude avamise eest," lausus ta.

EL-i seaduste täitmist jälgiv Euroopa Komisjon vaidleb pikemat aega Poola valitsusega, mida juhtiv erakond muutis riigi õigussüsteemi selliselt, et poliitikutel on suurem sõnaõigus kohtute juhtimises. EL ütles mullu, et Poola liigub EL-i väärtuste tõsise rikkumise kursil, kuid seni pole Varssavi muudatusi tagasi pööranud.

Czaputowicz ütles esmaspäeval, et demokraatia tähendab ennekõike enamuse võimu.

"Demokraatia on ennekõike rahva, enamuse võim," lausus ta. "Poola valitsus saab oma võimu ka ühiskonnalt, mitte mingilt institutsioonilt nagu Euroopa Komisjon."

Õigussüsteemi ümbertegemisel anti ametisse valitud poliitikutele õigus nimetada ametisse kohtunikke. Czaputowiczi sõnul on sarnased õigused teistel Euroopa riikide poliitikutel.

"Euroopa Komisjon ei vaidlustanud samu põhimõtteid, mis on Hispaanias, Prantsusmaal ja Saksamaal, kuid vaidlustab need Poola süsteemi puhul. Ütleme, et see tähendab topeltstandardit," lausus välisminister.

EL-i ametnikud tõrjuvad seda väidet. Nende sõnul sarnaneb osa Poola seadustest teistes riikides kehtivatega, kuid kokkuvõttes annavad Poola seadused poliitikutele kohtuvõimu üle palju suurema võimu.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: