Fotod: Türil avaldati meelt kavandatava koolireformi vastu

{{1524748380000 | amCalendar}}

Umbes 80 Türi vallakodanikku avaldasid neljapäeval meelt volikogu kavatsuse vastu muuta kolme aasta pärast Laupa ja Käru põhikool kuueklassilisteks.

Viie põhikooli pidamine pole vallavalitsuse hinnangul laste vähesuse tõttu otstarbekas, koolivõrku koomale tõmmates loodab vald osa saada Euroopa Liidu rahastatavast toetus-programmist, et ehitada Türile uus põhikooli hoone.

Pikett vallamaja ees oli Türil erakordne sündmus. Piirkonna elanikud andsid Laupa ja Käru põhikooli toetuseks üle tuhande allkirja, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Vallas on vaja haridussüsteemi muutust, aga me ei soovi seda teha nii, et keegi meie selja taga tahab täna võtta kiirelt menetlusse otsuseid," selgitas piketi korraldaja, Laupa põhikooli hoolekogu esimees Veiko Viigipuu.

Kuigi Türi, Käru ja Väätsa valla ühinemislepingus koolivõrgu koomaletõmbamisest ei räägita, oli 107 õpilasega Laupa põhikooli pere ometi neljapäeva hommikul suures teadmatuses.

Koolijuht Kaarel Aluoja häirib, et muudatusi kavandatakse kiirustades ja kogukonnaga nõu pidamata.

"Kõik saavad ühelt poolt aru, et Türi vallas on koole palju ja kuidagi peab seda asja reformima. Ja samal ajal saadakse aru ka sellest, et Türi põhikool vajab parendamist ja paremaid tingimusi, aga ikkagi see ei tohiks tulla teiste koolide arvelt," ütles Aluoja.

Pisut enam kui 50 õpilase ja 30 lasteaialapsega kogukonnakoolil Kärus on igati nüüdisaegne maja, kolmanda kooliastme kadumine tähendaks aga kooli identiteedist suure tüki kaotsiminekut.

"Kui kolmas kooliaste ära kaob, siis saab hoobi terve see üle 250-aastane Käru kooliharidus. Tegelikult põhikool kaotab oma identiteedi," tõdes Käru põhikooli hoolekogu liige Leo Kass.

Türi vallas läheb igal aastal 1. klassi neli klassitäit lapsi, koolikohti on aga 200 klassile.

"Sealt tulenevad loomulikult kõik edasised küsimused: õpetajatele väärika palga maksmisega, mida meie täna kindlasti suuremas mahus kui õpetaja miinimumpalk, ei suuda teha, mis omakorda seab löögi alla pensionile minevate õpetajate asemele uute, heade, ka noorte õpetajate tulemise meie koolidesse," rääkis Türi vallavanem Pipi-Liis Siemann.

Volikogu võttis napi häälteenamusega vastu otsuse, et hiljemalt 1. septembriks 2022 tegutseb vallas viie põhikooli asemel kuni kolm kolme kooliastmega põhikooli, kusjuures kohanimed Käru ja Laupa jäeti otsusest välja.

Toimetaja: Karin Koppel, Olev Kenk, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: