Vabaerakond ei toeta tselluloositehase rajamist Emajõe äärde

Tselluloositehase kavand.
Tselluloositehase kavand. Autor/allikas: ERR

Vabaerakonna esinduskogu võttis laupäeval vastu poliitilise avalduse, milles seisab vastu Est-Fori tselluloositehase rajamisele Emajõe äärde.

Erakond selgitas, et investeeringud Eesti majandusse on küll olulised, kuid neid tuleb teha arvestusega, et rajatavad ettevõtted ei halvendaks kohalike inimeste elukeskkonna ega ümbritseva looduskeskkonna seisundit.

Vabaerakond märkis, et toetab keskkonnasõbralikke investeeringuid ning on asunud Metsarahu Manifestiga seisukohale, et metsade tasakaalukaks majandamiseks on vaja sõlmida ühiskondlik kokkulepe.

Vabaerakond ei toeta Est-For Investmenti algatatud tselluloositehase rajamist Tartu lähistele mitmel põhjusel.

Erakond põhjendab, et Eesti tunnustatud keskkonnateadlaste ( Peeter Hõrak, Asko Lõhmus, Ülo Mander, Erik Puura, Raul Rosenvald, Virve Sõber, Kristjan Zobel jpt) hinnangul on Emajõele kavandatava puidurafineerimistehase poolt keskkonda juhitavate saasteainete kogus liiga suur isegi Emajõe ja Peipsi järve tänase halva ökoloogilise seisundi säilitamiseks, rääkimata võetud kohustusest seda parandada (hea aastaks 2027).

Samuti puudub partei sõnul ühiskondlik kokkulepe raiemahtude kohta ning seni ei tohi Eestisse rajada nii suurt puidutööstuse ettevõtet.

Vabaerakonna hinnangul on riikliku eriplaneeringu algatamine ühe eraettevõtte jaoks vastuolus vabaturu ja vaba ettevõtluse põhimõtetega ning halvendab puidutöötlemissektoris tegutsevate väikeettevõtete konkurentsivõimet.

Partei sõnul ei ole valitsus ja Est-For kaasanud läbirääkimistesse kohalikke elanikke, mille tulemusel on õigustatud Tartu volikogu nõudmine riigi eriplaneering peatada.

Vabaerakond taunib kohalike inimestega mitte arvestavat eriplaneeringu alustamist. "Kogu menetlus on valesti juhitud ja tuleb üle vaadata. Sealhulgas vajavad ülevaatamist eriplaneeringut reguleerivad õigusaktid," märgib erakond.

Partei teatas, et suur riiklik huvi ei tohi olla lihtne ettekääne erafirmadele riikliku eriplaneeringu taotlemiseks. Enne sellise suurettevõtte rajamist on Vabaerakonna hinnangul vaja jõuda kokkuleppele mitmes küsimuses.

"Metsade tasakaalukaks majandamiseks on vaja sõlmida ühiskondlik kokkulepe. Läbirääkimiste tulemusena on vaja saavutada kokkulepe kohalike elanikega. Tuleb tagada, et loodus- ja inimkeskkond ei halvene," loetles Vabaerakond oma poliitilises avalduses.

Vabaerakond kinnitas, et ei toeta tselluloositehase rajamist Tartu lähistele ning leiab, et riiklik eriplaneering tuleks lõpetada.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: