Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Õigusteadlane: Tartu kohtuasjas tselluloositehase vastu on kolm varianti

Tartu
Tartu Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Õigusteadlane Jaan Ginter ütles Tartu kohtuasjas tselluloositehase vastu on edasiseks asjade käiguks kolm varianti.

Kaks neist puudutavad riigi eriplaneeringu algatamise vormilist poolt, vahendasid ERR-i raadiouudised.

"Kõigepealt on võimalik, et kohus ütleb üleüldse, et tegemist on mitte haldusaktiga vaid menetlustoiminguga ja et seda saaks vaidlustada alles siis, kui lõplik haldusakt olemas on, millega siis kas on eriplaneering kehtestatud või on jäetud eriplaneering kehtestamata. Teine võimalus on, et kui kohus on nõus, et ikkagi seda akti saab eraldi vaidlustada, siis üks võimalus on, et kohus võib nõusse jääda," rääkis Ginter ERR-i raadiouudistele.

Kui kohus otsustab, et vormiline probleem on olemas, siis valitsuse korraldus tühistatakse, aga samas saab valitsus eriplaneeringu uuesti algatada. Võimalik on aga ka sisuline lähenemine - kas vabariigi valitsus tegi sisuliselt põhjendatud otsuse.

"Kas need põhjendused, nii nagu nad seal seletuskirjas olemas on, on vettpidavad. Riigi eriplaneeringu kehtestamiseks on planeerimisseaduses selged tingimused. Ja juures on, et kui on olemas suur riiklik või rahvusvaheline huvi, siis võib riik põhjendada, et teha üks erand sinna juurde. Ja praegu ongi tegemist sellega, et riik on ütelnud, et on suur riiklik või rahvusvaheline huvi. Küsitav on selles, et kas on olemas suur riiklik või rahvusvaheline huvi, et kindlasti peab olema puidurafineerimistehas," lausus Ginter.

Tartu linnasekretär Jüri Mölder kinnitas, et linn on erinevate stsenaariumite ja riskidega kursis, aga see ei tähenda, et ei peaks proovima protsessi kohtu kaudu peatada.

"Me leiame, et täna Tartu linna argumendid, millega me kohtusse pöördume, on piisavalt täpsed, on täielikumad, kui need, mida kasutasid MTÜ Eesti Metsa Kaitseks ja MTÜ Emajõe Kaitseks. Me leiame, et vabariigi valitsuse ja asjaomaste ministeeriumide tegevus eriplaneeringu algatamisel ja selle asukoha valiku sisulisel ära tegemisel on olnud juba nii olulised menetlusvead, et see protsess tuleb juba algusest peale tagasi pöörata," rääkis Mölder.

Isegi kui kohus Tartu kaebuse praegu tagasi lükkab, on Jüri Mölderi hinnangul protsessist siiski kasu.

"Me oleme saanud võimaluse laiemale avalikkusele täpsemalt tutvustada Tartu linna seisukohti, sest kummalisel kombel on täna jäänud kõlama valdavalt selline arusaam, et tartlased lihtsalt ei taha midagi. Aga niimoodi see ju tegelikult ei ole. Meie taotlus vabariigi valitsusele ja meie tänased seisukohad põhinevad ikkagi väga selgetel arusaamadel ja väga selgel informatsioonil, et see protsess, mis on valitsuse poolt algatatult ei ole toimunud õiguslikult korrektselt," lisas Mölder.

Tartu linn plaanib mai esimeses pooles esitada kohtule kaebus, et vaidlustada riigi eriplaneeringu algatamisotsus puidurafineerimistehase rajamiseks. Põhilisteks argumentideks on eriplaneeringu algatamiseks vajalike kriteeriumite valikuline täitmine ja küsimus riikliku huvi kohta.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: