Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Taani finantsjärelevalve Dansket Eesti rahapesu eest ei karistanud

Taani finantsjärelevalve otsustas Danske Banki mitte karistada Eesti filiaali kaudu rahapesu läbiviimise võimaldamise eest, aga tegi pangale kaheksa ettekirjutust ja kaheksa noomitust.

Oma 3. mai otsuses käskis Taani finantsjärelevalve oma kaheksa ettekirjutusega Danske Bankil peamiselt suurendada sisekontrolli ja tagada erinevatest reeglitest kinnipidamist. Samuti märkis finantsjärelevalve, et pangal tuleb tulevikus inspektsiooni endaga korrektsemalt suhelda.

Kaheksas noomituses juhtis Taani finantsjärelevalve tähelepanu Danske Banki tegevuse puudustele, mis võimaldas selle Eesti filiaali kaudu rahapesu ellu viia. Finantsinspektsioon heitis ette sisekontrolli nõrkust, soovimatust piisavalt uurida vilepuhuja teateid rahapesu kohta, soovimatust piisavalt kiiresti uurida rahapesujuhtumeid ja Eesti juhtkonna väljavahetamisega venitamist.

"Me võtame finantsjärelevalve kriitikat väga tõsiselt," ütles Danske Banki juhatuse esimees Thomas Borgen panga teates börsile. "Me oleme nõus, et oleksime pidanud kiiremini aru saama Eestiga seotud probleemi sügavust ja ulatust ning reageerima kiiremini ja jõulisemalt."

Borgeni sõnul on pank viimastel aastatel oma rahapesuvastast tegevust suurendanud ja sellega tegeleb pangas enam kui 900 inimest.

Ta lisas, et minevikku enam muuta ei saa, aga pank keskendub nüüd sellele, kuidas tulevikus sarnase olukorra kordumist ära hoida.

Danske Banki Eesti haru on olnud seotud ulatusliku rahapesuga. Muuhulgas viis Eesti finantsinspektsioon Danske panga Eesti filiaalis 2014. aastal läbi kontrolle, mille käigus tuvastas inspektsioon suure ulatusega, pikaajalised ja süsteemsed rahapesu tõkestamise normide rikkumised.

Taani finantsjärelevalve teatas möödunud aastal, et pangal on rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamisel olulisi puudujääke ning esitas sellele süüdistuse Eesti filiaali rahapesuohtude ebapiisavas jälgimises.

Möödunud aasta septembris teatas Danske Bank, et on laiendanud oma Eesti filiaali klientide ja ülekannete uurimist vahemikus 2007 kuni 2015. Uurimist määrati juhtima Taani luureagentuuri endine juht Jens Madsen.

Oktoobris võttis Pariisi esimese astme kohus uurimise alla võimaliku rahapesu juhtumi Danske Banki Eesti filiaalis vahemikus 2008 kuni 2011. Taani ärilehe Berlingske andmeil on Prantsuse uurimine seotud Vene advokaadi Sergei Magnitski juhtumiga.

Danske Bank teatas aprilli lõpus, et lõpetab lähitulevikus Balti riikides era- ja äriklientide teenindamisest, edaspidi keskendub Baltikumis vaid Põhjamaade klientide tütarettevõtete ja rahvusvaheliste korporatsioonide teenindamisele.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: