Eesti sõjaväeluure juht: Venemaa peidab oma sõjalisi kulutusi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Venemaa president Vladimir Putin külastas õppust Zapad. Autor/allikas: Mikhail Klimentyev/Russian Presidential Press and Information Office/TASS/Scanpix

Ehkki Venemaa nominaalsed sõjalised kulutused mullu langesid ja peaksid langema ka edaspidi, on Vene riigieelarves salastatud sõjaliste kulutuste osakaal aasta-aastalt hoopis kasvanud, leiab Eesti kaitseväe luurekeskuse ülem kolonel Kaupo Rosin.

Stockholmi Rahvusvaheline Rahu-uuringute Instituut SIPRI avaldas hiljuti uuringu, milles väideti, et Venemaa kaitsekulutused vähenesid mullu viiendiku võrra ning et tegu oli esimese langusega 20 aasta jooksul. Instituudi hinnangul jäävad Venemaa kaitsekulud lähiaastatel samale tasemele või isegi langevad veidi.

Eesti kaitseväe värskes aastaraamatus toob luurekeskuse ülem Kaupo Rosin välja, et tegelikult on Venemaa sõjalised kulutused suuremad kui ametlikult välja öeldakse, sest osa kulusid on riigieelarves peidetud kujul.

Rosin kirjutab, et tõepoolest, võrreldes rekordiliste kaitse-eelarvetega aastatel 2015-2016 Vene Föderatsiooni nominaalsed sõjalised kulutused mullu mõnevõrra vähenesid ning moodustasid 3,037 triljonit rubla (ca 45,67 miljardit eurot). Ametlike ja avalike sõjaliste kulutuste vähenemine peaks aastateks 2018-2020 koostatud föderaaleelarve kohaselt jätkuma ka tänavu ning järgneval aastal.

"Kuid siin tuleb silmas pidada järgnevaid asjaolusid. Esiteks on tegemist vaid avalike ja nominaalsete sõjaliste kulutuste vähenemisega. Vene Föderatsiooni riigieelarves on aga salastatud sõjaliste kulutuste osakaal aasta-aastalt kasvanud ning see tendents püsib. Nii arvestavad kirjastusgrupi Jane´s analüütikud, et kui liita eelarve avalikule osale juurde ka eelarve salastatud kulutused, siis kulud relvajõududele ja õiguskaitseorganitele 2017. aastaga võrreldes kasvavad tänavu 260 miljardi rubla võrra ning moodustavad koos salastatud eelarveridadega kokku 5,096 triljonit rubla," kirjutab Rosin.

Teiseks toob ta välja, et Venemaa valitsusel on vajadusel õigus suunata täiendavalt kuni 10 protsenti kogu föderaaleelarve kogumahust kaitse- ja julgeolekuvaldkonna rahastamiseks. Selleks on vaja vaid valitsuse otsust, parlamendi eelarvemuudatuste heakskiitmist pole tarvis.

"Kolmandaks jätkas Vene Föderatsiooni sõjaline võimekus kasvamist 2017. aastal ning kasvab ka sellel aastal vaatamata eelarve nominaalsele vähenemisele. Nii said Vene Föderatsiooni relvajõud 2017. aastal ametlikel andmetel kokku 2055 ühikut uut ja moderniseeritud tehnikat," leiab Rosin.

Venemaa kaitsekulutused on maailmas suuruselt neljandad. Kõige rohkem on sõjalisi kulutusi USA-l ja Hiinal, kolmandaks on tõusnud Saudi Araabia. Eesti kaitseministeeriumi valitsemisala 2018. aasta eelarve on kokku 523,6 miljonit eurot ning moodustab umbes 2,14 protsenti SKT-st

 

Kolonel Kaupo Rosin. Allikas: Siim Lõvi /ERR

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: