Mikser: Venemaa jõhkrutsemisele lepituse otsimisega vastata ei saa

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Sven Mikser ja Toomas Sildam Autor/allikas: Kairit Leibold

Venemaa jõhkrale reeglite rikkumisele ei saa vastu astuda lepitavate ja lõdvendavate sammudega, sest Kreml tõlgendab seda Lääne nõrkusena, mida tuleb ära kasutada, leiab välisminister Sven Mikser (SDE).

ERR-i uudisteportaalile antud ja laupäeval ilmuvas pikemas usutluses kommenteeris Mikser (SDE) muuhulgas Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri hiljutisi sõnu, et Venemaa president Putin on "tema sõber" ja et "Venemaaga tuleb kontaktid taastada, sest Euroopa julgeolekuagendat ilma Venemaata pole".

"Venemaa käitumise suhtes leplikkust ilmutavad Euroopa poliitikud räägivad meist natuke mööda, kui rõhutavad vaid Venemaaga kõnelemise ja kanalite avatuna hoidmise olulisust... Ega keegi ole kunagi teinud ettepanekut, et peaksime kustutama oma telefonidest kõik Vene suunakoodiga algavad numbrid. Kindlasti on vaja suhelda, sest Euroopana ja demokraatliku maailmana suhtleme me ju Hiinaga, Iraaniga, viimasel ajal küllalt intensiivselt isegi Põhja-Koreaga. Loomulikult on olulisi teemasid, milles Venemaaga tuleb suhelda, aga – oma põhimõtteid ohverdamata," ütles Mikser.

Jõhkrale rahvusvahelise õiguse ja kokkulepitud mängureeglite rikkumisele tuleb Mikseri sõnul kindlasti vastata väga selgelt, arusaadavalt, ühtselt ja tugevalt.

"Kui Venemaa toetab järjepidevalt enda rahva vastu keemiarelva kasutavat [Süüria presidenti] Bashar al-Assadi, korraldab edukaid või ka ebaedukaid mõrvakatseid oma ülehüpanud endiste luurajate suhtes Euroopa riikide territooriumil, kasutades selleks radioaktiivseid või keemilisi vahendeid, siis kindlasti ei saa öelda, et meie oleksime need, kes peavad tegema esimese heatahtliku sammu, et suhteid [Venemaaga] parandada. Seda viga, kus Venemaa jõhkrale reeglite rikkumisele üritab demokraatlik läänemaailm vastata pingeid lõdvendavate, lepitavate sammudega, oleme me minevikus teinud. Ja paraku tõlgendab Kreml selliseid samme alati [Lääne] nõrkuse avaldusena, mida tuleb ära kasutada."

Mikseri sõnul peaks Euroopa Liidu, aga kogu demokraatliku maailma positsioon suhtlemisel Venemaaga ühtselt positsioonilt.

"Kui demokraatlik maailm suhtleb Venemaaga ühtselt positsioonilt, siis oleme ka väga tugeval positsioonil. Kui Lääs on oma sanktsioonide poliitikas ühtne, siis kahtlemata suudame Venemaad mõjutada rohkem, kui Venemaa suudab mõjutada igaühte meist. Kui oleme ühtsed ja hästi koordineeritud oma tegevuses näiteks vastuseks Salisbury’le, saates välja Venemaa diplomaate, kes ei käitu vastavalt Viini konventsioonile, siis kahtlemata suudame Venemaad rohkem mõjutada, kui Venemaa oma vastusammudega üksikult igaüht meist. Kahtlemata see ei meeldi Venemaa liidritele ja sellest ilmselt ka nende valuline reaktsioon," märkis Mikser.

Ajakirjanik Toomas Sildami pikka intervjuud Sven Mikseriga saab lugeda laupäeva hommikul ERR-i uudisteportaalis.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: