Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Leht: vene meeleavaldajaid peksnud kasakate tegevust rahastas Moskva linn

Kasakakostüümis mees meeleavaldajaid nuudiga peksmas, Moskva 5. mai.
Kasakakostüümis mees meeleavaldajaid nuudiga peksmas, Moskva 5. mai. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Venemaa sõltumatu väljaanne The Bell kirjutab, et laupäeval Moskvas meeleavaldajaid rünnanud kasakaaktivistid on saanud Moskva linnavalitsuse poolt rahastatud koolitust miitingute laiali ajamiseks.

Seos tuli teatavaks pärast seda, kui The Bell uuris meeleavalduse ajal tehtud fotosid, mille autoriks on tuntud blogija Ilja Varlamov. Muuhulgas on ühel fotol näha mees, kes kannab oma vormil organisatsiooni Kasakate Keskvägi ametlikku sümboolikat.

Dokumentidest tuleb aga välja, et nimetatud kasakaorganisatsioon sai aastatel 2016-2018 Moskva linnavalitsuse poliitika- ja regioonidevaheliste suhete osakonnalt kokku 15,9 miljonit rubla (umbes 212 110 eurot). Kolm rahastuslepingut puudutasid väljaõpet, mille eesmärgiks oli koolitada organisatsiooni liikmeid tagama Moskva linnas avalikku korda, sealhulgas avalikel miitingutel ja massiüritustel.

Ka väljaõppe kohta on olemas fotosid, mis näitavad, et sisuliselt harjutati seda, kuidas "potentsiaalseid korrarikkujaid" kinni võtta ja eemale viia. Kolm õppust leidsid aset 37 kilomeetri kaugusel Moskvast, Kuzenevo külas ning iga kord võttis sellest osa umbes 100 inimest.

Väljaandel ei õnnestunud korduvatest katsetest hoolimata kasakaorganisatsiooniga kommentaari küsimiseks kontakti saada.

Opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi poolt kokku kutsutud president Vladimir Putini vastastel meeleavaldustel pälvisid agressiivselt käituvad kasakaaktivistid palju tähelepanu. Muuhulgas on paljudel fotodel näha, kuidas nad meeleavaldajaid nuutidega peksavad. Mitmed inimõiguslased on nõudnud võimudelt selgitusi, kelle volitusel sellised rühmitused märulipolitsei kõrval meeleavaldajate vastu saadeti, ning ka ametlikku juurdlust kasakaaktivistide käitumise teemal.

Inimõiguslased juhivad tähelepanu ka sellele, et nimetatud kasakaorganisatsioon on ise oma veebilehel teatanud, et nad võtavad osa ka avaliku korra tagamisel suvise jalgpalli MM-i ajal.

Navalnõi üritusi on erinevad kasakaaktivistid varemgi "külastanud" ning ka opositsioonipoliitik ise on pidanud nende rünnakuid tõrjuma.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: