Liitlaste lennukid alustavad Siilil operatsioone

Poola Su-22
Poola Su-22 Autor/allikas: mil.ee

Suurõppusel Siil alustavad sel nädalal Eestis ja Lätis õhuoperatsioone liitlaste lennuvahendid Poolast, Ühendkuningriigist ja Ameerika Ühendriikidest.

Õppusega seotud lennud toimuvad 7. kuni 12. maini. Põhiline lennutegevus viiakse läbi ajavahemikus kell 8 kuni 18, kuid kohati võib esineda õhuväe lennutegevust ka hilisemal ajal.

Lennud toimuvad õppuse aladel Lõuna-Eestis Võru, Valga ja Põlva maakonnas.

Õhuväe komponendi osa õppusel on toetada nii oma kui ka liitlaste lennuvahenditega maismaaoperatsioonide läbiviimist. Selle jaoks mehitatakse õppuse ajaks õhuväe juhtimiskeskus Ämaris.

Õhuväe ülema kolonel Riivo Valge sõnul on õhuväe jaoks koostegevusõpe sama tähtis nagu teistelegi väeliikidele. "Õppusel on õhukomponendi koosseisus üle 20 erineva lennuvahendi ja mitusada õhuväelast seitsmest õhuväest, kes tegutsevad õppuse Siil toetuseks," lisas Valge.

"Õhuseiredivisjon toetab tunnustatud õhupildi alalhoidmisega ning sihitajatega, kes suunavad lennukeid kas lahingusse või tegevusalale. Koos töötades tagame, et iga lennuminut läheks asja ette ja et ei oleks riske meie endi lennuvahenditele ega tsiviillennuliiklusele," ütles Valge.

Õhuoperatsioonide planeerimise ja kontrolli võimekus on õhuväele keskse tähtsusega ja selleks harjutatakse õhuoperatsioonide planeerimist ja läbiviimist koostöös teiste väeliikide ja relvaliikidega, sest õhus ei toimeta mitte ainult mehitatud militaar- ja tsiviillennuvahendid, vaid sama õhuruumi kasutavad näiteks ka brigaadide mehitamata lennuvahendid, kaudtule vahendid ja õhutõrje.

Neli Poola ründelennukit SU-22 paiknevad õppuse perioodil Ämari lennubaasis, Ühendkuningriigi maaväe uusimad kopterid AW 159 (Wildcat) paiknevad Ämarist ümber Tartu Ülenurme lennuväljale, kuhu nad jäävad õppuse lõpuni. Ameerika Ühendriikide viis kopterit UH-60 (Blackhawk) baseeruvad Lätis Lielvarde lennubaasis ja lendavad nii Lätis kui Eestis.

Episoodiliselt lülituvad õppusesse ka Balti õhuturbe hävitajad nii Eestist kui ka Leedust. Hetkel paikneb Ämari lennubaasis Prantsusmaa lennusalk nelja hävitajaga Mirage 2000, Leedus Šiauliai lennubaasis Portugali lennusalk nelja hävitajaga F-16 ning Hispaania lennusalk kuue hävitajaga Eurofighter Typhoon.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: