Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poltorak: Venemaal ei ole jõudu suureks sissetungiks Ukrainasse

Ukraina kaitseminister Stepan Poltorak.
Ukraina kaitseminister Stepan Poltorak. Autor/allikas: kaitseministeerium

Ukraina luure teatel ei ole Venemaal praegu piisavat väerühma suureks rünnakuks Ukrainale, ütles kaitseminister Stepan Poltorak teisipäeval.

"Venemaa ehitab võimsat piiri, mida saab kasutada avaliku sõja alustamiseks Ukraina vastu. Kuid täna ei ole luure andmetel Venemaal piisavat väerühma, mis suudaks viia läbi täiemahulise rünnaku Ukrainale. Kuid loodud taristu annab võimaluse suurendada sõjalist ressurssi kahe nädala kuni kahe kuu jooksul, peamiselt Lääne ja Lõuna sõjaväeringkonna jõududega," ütles Poltorak usutluses portaalile obozrevatel.ua.

Kaitseminister meenutas, et lisaks kahele terroristlikule korpusele Donetski ja Luganski oblastis on Venemaa paigutanud võimsa väeühenduse Ukraina piirile.

"Seal on umbes 80 000 isikkoosseisu, 900 tanki, üle tuhande suurtükisüsteemi ja 400 raketiheitja," sõnas ta.

Poltorak märkis ka, et Vene regulaarväe ohvitserid roteeruvad pidevalt.

Terrorirühmitustes on praegu kohalikke elanikke umbes 60 protsenti.

"Venemaa on loonud Donetskis ja Luganskis sellised majandusolud, et endistel kaevuritel ja põlduritel ei ole midagi teha, mistõttu on nad sunnitud raha teenimiseks liituma relvarühmitustega. See on esimene osis, teine on elanikkonna ajupesu. Hommikust õhtuni käiv ajupesu annab tulemusi," sõnas Poltorak.

Porošenko: tugev sõjavägi on Ukraina julgeoleku põhinäitaja

Tugev ja võitlusvõimeline sõjavägi on Ukraina julgeoleku põhinäitaja, ütles president Petro Porošenko teisipäeval.

"Püüame koos meie partneritega rajada rahvusvahelist julgeolekusüsteemi, mille lõhkus agressorriik Venemaa, ja selleks on vaja luua kindel kaitse meie iseseisvusele, meie terviklikkusele, sõltumatusele ühtses Euroopa-Atlandi kollektiivse julgeoleku kogukonnas," ütles riigipea fotonäituse "Kangelased" avamisel Ukraina ajaloomuuseumis.

Porošenko rõhutas, et vaid tugev ja võitlusvõimeline vägi on julgeoleku näitaja.

"Sõjaväe arendamine on meie kohustus ukrainlaste tulevaste põlvkondade ees, selles kätkeb meie austus Teises maailmasõjas ja Ukraina riigi eest hukkunute helgele mälestusele," märkis ta.

Presidendi sõnutsi mõjusid nõukogude-veneliku ideoloogia rudimendid halvasti Ukraina väe võitlusvaimule.

Ta rõhutas, et Ukraina on nelja aastaga teinud hulga tõhusaid samme rahvusliku eneseteadvuse tugevdamiseks.

"Naaseme oma lätete, omaenese Ukraina ajaloo juurde," märkis Porošenko.

Parubi: Moskva kasutab Teise maailmasõja võitu infosõjas Ukraina vastu

Venemaa kasutab Teise maailmasõja võitu teabesõjas ja Ukraina-vastases agressioonis, ütles ülemraada esimees Andri Parubi.

"Vene imperialistlik revanšism üritab Teise maailmasõja võitu kasutada teabesõjas ja agressioonis Ukraina vastu. Igal aastal üritavad Vene mõjuagendid korraldada Ukrainas maipäevade ajal provokatsioone," seisis Parubi lepituspäeva pöördumises, mis ilmus teisipäeval ülemraada veebilehele.

"Ärgem laskem okupantidel kasutada oma langenud ja seni veel elus olevate sangarite kangelastegu Ukraina-vastasteks provokatsioonideks! Meenutagem ja mäletagem kõiki ukrainlasi, kes andsid oma elu rahu ja vabaduse eest!" ütles Parubi.

Ülemraada esimees nimetas märgiliseks, et Ukraina tähistab tavapäraselt 8. mail koos vaba maailmaga mälestuse ja lepituspäeva enne 9. maid, Teise maailmasõja võidupäeva.

Parubi märkis, et vene imperialistlikud revanšistid, heitnud kõrvale maailmasõdade õppetunnid, süütavad taas Euroopa keskmes sõda.

"Putinist on saanud uus Hitler, nagu tema maailmavaateline eellane, on ta okupeerinud Krimmi ja Donbassi, rikkudes kõiki rahvusvahelise õiguse seadusi. Uusim rahvusvaheline kurjategija Putin on eiranud piiride puutumatuse aluspõhimõtet ja lõhkus pärast Teist maailmasõda loodud rahvusvahelise julgeolekusüsteemi," ütles Parubi.

Porošenko: pooled Donbassi sissid on Vene kodanikud

Ukraina andmetel on kuni pooled neist, kes praegu Donbassis Ukraina vastu sõdivad, Venemaa kodanikud, üles Ukraina president Petro Porošenko usutluses USA telejaamale CBS News.

Küsimusele, kui palju Vene sõdureid praegu Ida-Ukrainas on, vastas Porošenko: "Meil on kinnitatud arvud, et eri ajajärkudel on okupeeritud alal olnud olnud 2500 - 10 000 Vene regulaarväge."

"Lisaks on neil pea 50 000 nn vene vabatahtlikku, kes värvati Vene mobiliseerimissüsteemi kaudu ja suunati sinna. Nad teevad vaid näo, et ei kuulu regulaarväkke. Kuid nad on venemaalased, rahvuselt venelased, Vene sõdurid. Nad kasutavad Vene relvastust ja varustust. Need on venelased," märkis Porošenko.

Tema sõnutsi on Ukrainal kindlad andmed Vene regulaarväe viibimisest "Donbassi okupeeritud alal".

"Paljud vaatlejad arvavad, et Ukrainas on külm sõda. Tahan valmistada neile pettumuse - see ei ole külm sõda, see on kuum sõda. Ja iga päev hukkub meil rahumeelseid elanikke ja Ukraina sõdureid," märkis president.

Moskva sellise tegevuse põhjus on tema sõnul "Venemaa soov kõigutada Ukraina olukorda". "Nad üritavad õõnestada väärikuse revolutsiooni saavutusi, mis meil on viimase nelja aasta jooksul olnud," ütles Porošenko, kelle sõnutsi Vene president Vladimir Putin üritab Ukrainat tagasi vallutada: "Just tagasi vallutada ja taastada Nõukogude Liit või Vene impeerium. Kuidas teile mugavam tundub."

Ta rõhutas, et "sellises olukorras me vajame vaieldamatult rahuvalvajaid".

"Rahuvalvemissiooni paigutamine Vene väe kohalviibimisel ei ole võimalik. See on vahend Venemaa survestamiseks, et ta viiks oma väe okupeeritud alalt ära," ütles Porošenko.

Valimised on Donbassis võimalikud vaid pärast rahuvalvemissiooni täielikku rakendumist.

Kutšma: rahuvalvajate saatmine Donbassi on pikk, mitmeaastane asi

Rahuvalvemissiooni Donbassi saatmise protsess tuleb pikk ja võtab aega mitu aastat, ennustas Ukraina esindaja Donbassi tüli lahendamise kolmepoolses kontaktrühmas ja endine riigipea Leonid Kutšma.

"See on ajaliselt sedavõrd pikk protseduur, ma ei tea, kas peame selle vastu või mitte. Seda on samahästi kui mitu aastat, üksi ÜRO julgeolekunõukogu menetleb seda mitu aastat, pärast tuleb leida raha, leida inimesed, kes siia tulevad, siis tuleb neid veel iga poole aasta tagant vahetada," rääkis ta teisipäeval Kiievis ajakirjanikele.

Kutšma sõnutsi on see "keeruline küsimus", mis tuleb tema arvates lahendada koos Moskvaga. "Aga Moskvaga tuleb see lahendada USA ja Euroopa abil, et see ei käituks nagu praegu, pean silmas seda sama Nord Streami näidet," lisas ta.

Ekspresidendi sõnutsi tuleb rahuvalvajad nende Donbassi saatmisel panna tüli külmutamise vältimiseks ka Vene-Ukraina piirile.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: