Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Meedia: kas Anton Vainost saab järgmine Vene välisminister?

Anton Vaino.
Anton Vaino. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Venemaa riigiduuma hääletas teisipäeval uuesti peaministriks Dmitri Medvedevi, kuid tema valitsus aga samas koosseisus kindlasti ei jätka. Üks olulisemaid küsimusi nii Vene kui ka rahvusvahelises meedias on see, kellest saab välisminister, sest seni sellel ametikohal töötanud Sergei Lavrov ei soovi väidetavalt enam jätkata.

Seni on - näiteks Moscow Timesi ja RBK andmetel - kindlamas kõneviisis välja öeldud järgmised nimed:

* senine rahandusminister Anton Siluanov jätkab oma ametikohal ja tõuseb ka esimese asepeaministri kohale;

* endine spordiminister Vitali Mutko, kelle ametiajal oli Venemaa silmitsi ulatuslike dopinguskandaalidega, saab ehituse eest vastutavaks asepeaministriks;

* senine asepeaminister Olga Golodetsile on pakutud omakorda Mutko kunagist ametikohta ja ka kultuuriarengu juhtimist;

* Dmitri Kozak loovutab ehitusvaldkonna eelpool mainitud Mutkole ning hakkab nüüdsest asepeaministrina vastutama tööstuse ja energeetika eest;

* kuigi Medvedev esmaspäeval veel Juri Trutnevi nime ei maininud, on vägagi tõenäoline, et ta jääb asepeaministriks ja presidendi täievoliliseks esindajaks Kaug-Ida föderaalringkonnas.

Meeskonnast on suure tõenäosusega välja arvatud järgmised nimed:

* Medvedev ei öelnud esmaspäeval sõnagi senise esimese asepeaministri Igor Šuvalovi kohta ning tema ametist lahkumist peeti juba varem tõenäoliseks. Šuvalov on muuhulgas pälvinud palju tähelepanu oma luksusliku eluviisiga;

* suure tõenäosusega saab ametist lahti seni kosmose- ja kaitsetööstust kureerinud asepeaminister Dmitri Rogozin, kelle ametiajal on selles valdkonnas toimunud mitmeid äpardusi, mis on ka president Vladimir Putini kriitikat pälvinud;

* välisteemade veteranametnik Sergei Prihhodko ilmselt asepeaministri kohal ei jätka, tema hiljutiseks "saavutuseks" on näiteks see, et ta oli "olulises rollis" opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi ühes rohkem tähelepanu pälvinud videos. Navalnõi väitel kohtusid 2016. aasta augustis Norra ranniku lähedal luksusjahil selle omanik, oligarh Oleg Deripaska ja asepeaminister Sergei Prihhodko ning meeste aruteluteemaks oli väidetavalt Deripaska suhe Donald Trumpi kampaaniajuhiks olnud Paul Manafortiga ja viimase roll Kremli poolt korraldatud valimistesse sekkumise operatsioonis. Kohtumise video jõudis avalikkuse ette tänu luksusjahil viibinud skandaalsele eskorttüdrukule;

* ilmselt ei jätka ka asepeaminister Arkadi Dvorkovitš. Ka tema on leidnud äramainimist Navalnõi videotes;

* Aleksandr Hloponin loodab siiski veel asepeaministri ja presidendi täievolilise esindajana Põhja-Kaukaasia föderaalringkonnas, sest kedagi teist pole selle ametikohaga seoses veel mainitud.

Uued nimed:

* endine põllumajandusminister ja presidendi täievoliline esindaja Keskföderaalringkonnas Aleksei Gordejev naaseb ilmselt põllumajandussektorit juhtima;

* endisele tervishoiu- ja sotsiaalarenguministrile Tatjana Golikovale pakuti asepeaministri kohta, mis puudutab sotsiaalpoliitikat, tervishoidu, haridust,
pensionisüsteemi ja tööhõivet;

* asekaitseminister Juri Borissovile pakuti Rogozini senist ametikohta ehk kosmose- ja kaitsetööstust kureeriva asepeaministri kohta;

* kõrge valitsusametnik Maksim Akimov hakkab võib-olla juhtima transpordi- ja kommunikatsioonisektorit;

* Medvedevi ülikoolikaaslane ja kunagine presidendi nõunik Konstantin Tšuitšenko võib asuda Prihhodko senisele ametikohale.

Seni on kindlamas kõneviisis räägitud seega asepeaministritest.

Kudrin ja Lavrov?

Senise kaitseministri Sergei Šoigu näol on tegu Putini lähedase liitlasega ning pole ilmselt alust arvata, et ta oma ametikoha kaotaks.

Kaks suurimat küsimust puudutavad aga Aleksei Kudrini ja Sergei Lavrovi.

Pikka aega on räägitud sellest, et reformimeelne kunagine rahandusminister Aleksei Kudrin võib uues valitsus ametisse asuda. Kunaga Siluanov ilmselt jätkab rahandusministrina, siis on Kudrinile kõige sobivam ametikoht juba hõivatud.

Teine teema puudutab välisminister Sergei Lavrovi, kes on 68-aastane ja kes on olnud oma ametis juba 2004. aasta märtsist. Mitmed Vene meediaväljaanded on viimasel ajal teatanud sellest, et Lavrov on ametist lahkumas ning on oma soovist erru minna juba pikemat aega teada andnud. Ning üheks kandidaadiks välisministri kohale võib olla Putini administratsiooni ülem Anton Vaino, väidavad teised allikad.

Samas tuleb rõhutada, et kui Lavrovi soovist ametist lahkuda on kirjutanud näiteks RTV, siis Vainost kui kandidaadist suuremad väljaanded kirjutanud ei ole ning see teooria on pigem levinud väiksemates portaalides. Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles juba märtsis, et kõik jutud Lavrovi ametialase tuleviku teemal on täielik spekulatsioon, millele ei tasu liigset tähelepanu pöörata. Kommersant on omakorda kirjutan, et tõenäoliselt Lavrov ikkagi jätkab.

Putin määras Eesti NSV kauase juhi Karl Vaino pojapoja Anton Vaino oma administratsiooni uueks juhiks 2016. aasta augustis.

Anton Vaino sündis 17. veebruaril 1972 Tallinnas. Tema isa on endise Eestimaa Kommunistliku Partei (EKP) keskkomitee esimese sekretäri Karl Vaino poeg Eduard.

Vaino lõpetas 1996. aastal Moskva rahvusvaheliste suhete instituudi ja töötas seejärel 2001. aastani Venemaa saatkonnas Jaapanis, seejärel välisministeeriumis ning aastatel 2002-2007 Kremli protokolliosakonnas.

2007.-2008. aastal oli Vaino Venemaa valitsuse kantselei asejuht ning 25. aprillil 2008 määrati ta peaministri protokolliülemaks ja aparaadi aseülemaks, alates 2012. aastast oli ta presidendiadministratsiooni asejuht.

Karl Vaino oli EKP esimene sekretär ja Eesti sisuline juht aastatel 1978-1988. Pärast Eesti iseseisvuse taastamist elab Vaino Moskvas.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: