Stoicescu: sanktsioonid piiravad Vene uue põlvkonna sõjatehnika arendamist ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Lääne kehtestatud sanktsioonid takistavad Venemaa uue põlvkonna sõjatehnika arendamist, ütles "Ringvaates" Moskvas toimunud 9. mai paraadi kommenteerinud rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse teadur Kalev Stoicescu.

Stoicescu ütles, et paraad täidab kindlasti oma ülesannet, mis on Vene rahva identiteedi loomine ja jõulise kuvandi näitamine.

"Üha rohkem sarnaneb ta sellise militaristliku jõukuvandi loomisele ja teisalt Vene rahva ühtse identiteedi loomise propagandistlikule võttele, kui tegelikult Teises maailmasõjas langenute ja kadunute mälestamisele," kommenteeris Stoicescu.
Stoicescu rääkis, et esimene paraad toimus Punasel väljakul 1945. aastal pärast võitu teises maailmasõjas, järgmine 20 aasta möödudes 1965. aastal Brežnevi ajal ja siis 1985. aastal Gorbatšovi ajal ja 1990. aastal. "Siis peeti ainult ümmargusi juubeleid silmas, aga alates 1995. aastast on ta toimunud igal aastal," rääkis Stoicescu.

Sel aastal võis näha paraadil palju uut ja veel reaalses lahinguolukorras kasutamata sõjatehnikat.

Stoicescu sõnul ei olegi uut sõjatehnikat nii lihtne kasutusse võtta. "Venemaal olid suured ambistioonid pärast 2008. aastal toimunud Gruusia sõda, kui nad riikliku relvastusprogrammiga hakkasid pihta. Sinna nad lubasid 10-15 aasta jooksul lausa 400 miljardit dollarit panna. Et kõik need uue põlvkonna lennukid, tankid ja muud süsteemid välja töötada, aga esiteks on raha palju vähem ja teiseks on Lääne sanktsioonid peal," rääkis Stoicescu.

Stoicescu märkis, et kuigi kõik paraadil nähtu on Venemaa enda toodetud, on suur osa sõjatehnikas kasutatavast elektroonikast pärit Läänest, mida enam kätte ei saa. "Nad ilmselt soovivad ise neid toota kuidagi, aga see protsess ei ole nii kiire," lausus ta.

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: