Riias vahistati Vene-meelne aktivist Vladimirs Lindermans ({{commentsTotal}})

{{1525957680000 | amCalendar}}
Foto: Roman Koksarov/AP/Scanpix

Riias võeti 8. mail vahi alla Läti koolireformi vastu võitleva ühenduse aktivist ja endine Vene Natsionaalbolševistliku Partei aseesimees Vladimirs Lindermans.

Kohtunik Jelena Kvjatkovskaja ütles, et Lindermans peeti kinni 31. märtsil peetud kõne tõttu, kuid ta ei täpsustanud, millised väljaütlemised vahistamise aluseks said, vahendas Meduza.

Lindermans, kes oli Venemaal nüüdseks keelatud Natsionaalbolševistliku Partei aseesimees, võeti kinni 8. mail Riia bussipeatuses. Kaitsja sõnul ei hakanud Lindermans vahistamisel võimudele vastu, kuid sellest hoolimata kasutati tema kinnipidamiseks erivahendeid.

Lätis peeti kinni ka Aleksandr Gaponenko, kes on registreerimata liikumise Mittekodanike Kongress eesotsas. Ka Gaponenko peeti kinni üleskutsete tõttu 31. märtsil üleriigilisel lastevanemate koosolekul. Seal peeti kihutuskõnesid lätikeelse õppe suurendamise vastu koolides.

Koosoleku korraldas Tatjana Ždanoka juhitav Vene Liit Lätis ja selle rohkem kui neljatunnine video on internetis kõigile vaadatav.

"Peame oma tahte, veendumuse ja jõuga seisma vastu sellele, mis meiega toimub. Ja riigis toimub lingvistiline genotsiid hariduses," sõnas Ždanoka.

"Mina ei kavatsele sellele riigile mingeid makse maksta, ma ei tea, kuidas teie. Selleks on palju võimalusi," rääkis Gaponenko koosolekul.

"Tuleb luua võimu ja ka Läti rahva jaoks, kartmata seda välja öelda. Siin pole vaja mingit poliitkorrektsust, selline olukord, et nad tunnetaks seda reformi edasi viies ohtu. Tuleb luua mingi ähvardus," kõneles Lindermans.

Osa materjale on venemeelsete aktivistide kohta edastanud kaitsepolitseile ka Läti seimi kaitse-, siseasjade ja korruptsioonitõrje komisjoni liikmed.

"Olen saanud oma valijailt sõnavõtte, mida härra Gaponenko on sotsiaalmeedia vahendusel teinud. Olen nende põhjal teinud raporti kaitsepolitseile. Varem pole nii teravalt välja tuldud Läti ühiskondliku korra ja seaduste vastu. Uus kaitsepolitsei juht näitab, et ta töötab hoopis teiste meetoditega," rääkis komisjoni liige Veiko Spolitis.

9. mail viskasid Teise Venemaa aktivistid protestiks Lindermansi kinnipidamise vastu Läti saatkonda Moskvas tossupommidega. Kaks inimest peeti huligaansuse tõttu kinni.

Ülelätilise Vanematekogu nime kandev ühendus seisab vastu Läti mitmekeelsete koolide järk-järgulisele lätikeelsele õppele üleminekule, mida näeb ette tänavu kevadel vastu võetud seadus.

Toimetaja: Karin Koppel, Ragnar KondHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: