Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Macron soovitab Saksamaal loobuda eelarveülejäägi fetišeerimisest

Macron ja Merkel 10. mail Aachenis.
Macron ja Merkel 10. mail Aachenis. Autor/allikas: Imago/Scanpix

Prantsuse president Emmanuel Macron soovitas neljapäeval Saksamaal loobuda eelarve- ja kaubandusülejäägi fetišeerimisest, et Euroopas vajalikud reformid läbi viia.

"Saksamaa ei saa igavesti eelarve- ja kaubandusülejääki fetišeerida, sest see on saavutatud teiste arvel," ütles Macron Saksamaal Aachenis, kus talle anti üle Karl Suure auhind Euroopa Liidu sidususe ja lõimumise edendamise eest.

Macron kordas neljapäeval ka oma seisukohta, et euroala vajab eraldi eelarvet, seda hoolimata Saksamaa skeptilisest hoiakust antud ettepanekusse.

"Usun palju ambitsioonikamasse Euroopa eelarvesse ja veel enam integreeritud euroalasse, millel on eraldi eelarve," kõneles Macron.

Grybauskaitė: meil veab, et Prantsuse president armastab Euroopat

Leedu presidendi Dalia Grybauskaitė sõnul on Euroopal vedanud, et Prantsusmaal on Euroopat armastav president, sest Euroopa vajab selliseid liidreid.

Grybauskaitė ütles seda kolmapäeval Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni auks peetud õhtusöögil.

"Täna, minu regiooni ning siia pelgalt 30 aasta eest tulnud noorte riikide jaoks on Euroopa jätkuvalt kirg, usk, armastus, usaldus ja kõik, mida me tahtsime endale ja oma rahvale," lausus Grybauskaitė.

"Vahetevahel on valus kuulda ja vaadata, et kõik Euroopas pole Euroopaga rahul, et kõik ei usu Euroopasse."

"Arvan, et meil on väga vedanud, et meil on Prantsusmaal uus liider, inimene, kes ei häbene tunnistada, et Euroopa on tähtis, et armastab Euroopat, et tahab Euroopat, millesse me usume, mis jääb elama, mis on tugev," lausus Grybauskaitė.

"Vahetevahel pole eurooplane olla moekas," lisas ta.

Grybauskaitė rõhutas, et Euroopa peab võtma rohkem vastutust oma kaitses ja julgeolekus, tuumarelvade leviku tõkestamises, kliimamuutuses ja teistes üleilmsetes valdkondades.

"Me peame tuginema rohkem iseendale, olema ühtsemad ja töötama koos. Emmanuel Macroni juhiroll aitab meil seda saavutada," lisas ta.

Viis aastat tagasi pälvis Rahvusvahelise Karl Suure auhinna Grybauskaitė.

Aachen asutas selle auhinna 1950. aastal, et edendada rahu, ühtsust ning üksmeelt Euroopa riikide seas.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: