Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sanktsioonide alla pandud Vene oligarh tagastas liisitud eralennukid

Oleg Deripaska.
Oleg Deripaska. Autor/allikas: Sergei Karpukhin/Reuters/Scanpix

Vene oligarh Oleg Deripaska tagastas kolm liisitud eralennukit, sest USA sanktsioonide tõttu on tal võimatu neid edasi kasutada, teatas ettevõte Freestream, kes tegeleb lennukite müügiga.

Tegemist on Gulfstream lennukitega, mis nüüd on müügis. Kahe lennuki hinnaks on määratud 29,95 miljonit dollarit kummagi kohta, vahendas Reuters.

Lennukite tagastamine viitab sellele, kuidas sanktsioonid on Deripaska ärisid mõjutanud, ulatudes kaugemale otsesest mõjust tema alumiiniumiettevõttele Rusal, mille müük ja tarneahel on sanktsioonide tõttu tugevalt häiritud.

Freestreami direktor Alireza Ittihadieh ütles, et lennukid kuulusid laenuandjatele Credit Suisse'ile ja Raiffeisenile ning need liisiti haldusettevõtte kaudu Deripaska firmadele.

"Kes seda kasutas? Kõrgem juhtkond, sealhulgas Deripaska ise," ütles Ittihadieh Reutersile.

"Ta on sanktsioonide all, tema ettevõtted on sanktsioonide all, ta peab lennukid tagastama. Sanktsioonireeglite tõttu peab ta lepingud varem lõpetama," märkis Ittihadieh, täpsustamata, millised sanktsioonireeglid kõnealuse juhtumi puhul kehtivad.

Rusali pressiesindaja sõnul keeldub ettevõte sel teemal kommentaare jagamast.

Credit Suisse'i pressiesindaja keeldus konkreetset juhtumit kommenteerimast. "Credit Suisse teeb koostööd rahvusvaheliste regulaatoritega, kus iganes ta tegutseb, et tagada sanktsiooninõuete täitmine. See hõlmab hiljutiste Venemaad puudutavate sanktsioonide järgimist," sõnas ta.

Raiffeiseni pressiesindaja ütles, et pangandussaladuste seaduse tõttu ei saa ta samuti võimalike klientide kohta kommentaare jagada.

Deripaska lisati USA sanktsioonide nimekirja 6. aprillil, kuna Washingtoni hinnangul on tema ja teised Vene oligarhid saanud kasu Kremli pahatahtlikust tegevusest üle maailma.

Kõigil, kes on nimekirja lisatud, on keelatud siseneda USA-sse ning USA ettevõtetel ja kodanikel on keelatud ajada äri nimekirja pandud inimeste või ettevõtetega.

Ka USA väliseid ettevõtteid võib Washington karistada, kui leiab, et need on teinud olulisi tehinguid sanktsioneeritud ettevõttega. Pangandusallikate sõnul on see muutnud Euroopa pangad Deripaska või temaga seotud firmade tehingute suhtes ettevaatlikuks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: