Putinile lähedased ettevõtjad jäid sanktsioonide tõttu eralennukitest ilma

Arkadi Rotenberg ja Vladimir Putin.
Arkadi Rotenberg ja Vladimir Putin. Autor/allikas: Alexei Druzhinin/Kremlin/Sputnik/Reuters/Scanpix

Venemaa presidendile Vladimir Putinile lähedased ärimehed Arkadi ja Boriss Rotenberg jäid ilma oma eralennukitest, kuna Šveitsi pank keeldus sanktsioonide tõttu vastu võtmast nende laenu tagasimakseid lennukite eest.

Forbes Russia andmetel pani Credit Suisse müüki Boriss Rotenbergi 25 miljonit dollarit maksnud Bombardier Global 5000 ning Arkadi Rotenbergi 15 miljonit dollarit maksnud Bombardieri, vahendas The Times.

USA kehtestas 2014. aastal mõlema venna vastu sanktsioonid sidemete eest president Putiniga.

Arkadi Rotenbergi vastu kehtestas sanktsioonid ka Euroopa Liit. Boriss Rotenberg pääses EL-i sanktsioonidest, kuna tal on Soome kodakondsus.

"Pärast sanktsioonide kehtestamist lõpetas pank ühepoolselt tagasimaksete vastu võtmise ning müüs hiljem laenuvõtjat teavitamata lennuki maha," rääkis Boris Rotenbergi pressiesindaja. Boriss Rotenberg selgitas, et kuna ta jäi eralennukist ootamatult ilma, on tal keeruline oma töögraafikut korraldada.

Vennad Arkadi ja Boriss Rotenberg on tundnud Putinit sellest ajast, kui nad olid kõik toonases Leningradis, nüüdses Peterburis teismelised ja õppisid koos džuudot. Rotenbergid said pea kogu oma rikkuse valitsusega sõlmitud lepingutest pärast seda, kui Putin 2000. aastal presidendiks sai.

Rotenbergid pole ainsad Vene miljardärid, kes on USA sanktsioonide tõttu oma luksuslennukitest ilma jäänud. Näiteks ettevõtjad Oleg Deripaska ja Gennadi Timtšenko olid eelmisel aastal sunnitud tagastama liisitud Gulfstream lennukid, kui Euroopa pangad nende lepingud külmutasid.

Lääne sanktsioonidel on olnud Kremliga seotud ettevõtjatele erinevad mõjud. Venemaa 50 rikkaimat ärimeest kaotasid eelmisel aastal USA sanktsioonide tõttu väidetavalt ligi 12 miljardit dollarit. Forbesi andmetel Deripaska vara väärtus, mis ulatus hinnanguliselt 6,7 miljardi dollarini, kahanes 1,3 miljardi võrra. Samas Timtšenko netovara kasvas 3,8 miljardi võrra. Viimase äripartneri Leonid Mihhelsoni vara kasvas nelja miljardi dollari võrra.

Nende vastu kehtestas USA sanktsioonid seoses Venemaa väidetava sekkumisega USA presidendivalimistesse 2016. aastal.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: