Põhja-Korea lammutab mai lõpus oma tuumapolügooni

Punggye-ri tuumapolügooni satelliidipilt.
Punggye-ri tuumapolügooni satelliidipilt. Autor/allikas: Eesti Meedia/Scanpix

Põhja-Korea teatas laupäeval, et lammutab 23.-25. mail riigi tuumarelvade katsetamise paiga Punggye-ri tseremoonial, mida kutsutakse vaatlema välisajakirjanikud.

Nüüd on 23.-25. maini päevakorras tuumakatsetuspaiga lammutamise tseremoonia, mille täpne toimumise päev oleneb ilmast, teatas Põhja-Korea välisministeerium.

Ministeeriumi sõnul õhitakse kõik riigi kirdeosas asuva katsetuspaiga tunnelid, kõrvaldatakse vaatlus- ja uurimisrajatised, viiakse ära valvurid ning suletakse täielikult katseala ümbritsev piirkond.

Sündmust kutsutakse vaatlema USA, Lõuna-Korea, Hiina, Venemaa ja Suurbritannia ajakirjanikud, lisas ministeerium.

Põhja-Korea liider Kim Jong-un teatas kavatsusest katsetuspaik sulgeda aprillis tippkohtumisel Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-iniga. Kimil seisab 12. juunil Singapuris ees kohtumine USA presidendi Donald Trumpiga.

Põhja-Korea on Punggye-ris teinud kuus tuumakatsetust. Neist viimane toimus 3. septembril ning ekspertide sõnul oli see nii võimas, et osa katsetuskambrist varises sisse. Osad analüütikud arvavad, et katsetuspaiga seisukord on niivõrd kehv, et rohkem katsetusi seal teha ei saa.

Kimi sõnul on Põhja-Korea tuumajõu väljaarendamine lõpule viidud ning seetõttu Punggye-rid enam vaja pole.

Skeptikud hoiatavad, et Pyongyang pole veel avalikult öelnud, et annab ära oma tuumaarsenali, mille sisse arvatakse ka USA-ni jõuda suutvad raketid. Washington taotleb Põhja-Korea täielikku, tuvastatavat ja pöördumatut tuumarelvitustamist.

Samas kardetakse, et Põhja-Korea ja USA peavad tuumarelvitustamise all silmas eri asju. Põhja-Korea on aastakümneid öelnud, et jätkab tuumaprogrammiga kuniks Washington viib Lõuna-Koreast ära oma 28 500 sõdurit ning tühistab Lõuna-Koread ja Jaapanit katva USA tuumakaitse.

Põhja-Korea on kutsunud välismaailma oma tuumarajatiste lammutamist vaatlema ka varem. 2008. aasta juunis lubati rahvusvahelisel meedial näidata Nyongbyoni tuumareaktori jahutustorni lammutamist. Aasta varem olid Põhja-Korea, USA ja veel neli riiki leppinud kokku, et Põhja-Korea lammutab oma tuumarajatised 400 miljonit dollarit väärt abipaketi eest.

Mõned kuud hiljem septembris teatas Pyongyang, et jätkab plutooniumi töötlemist ning heitis Washingtonile ette, et see ei täitnud lubadust kõrvaldada Põhja-Korea terrorismi riiklike toetajate nimistust.

USA presidendi George W. Bushi valitsus tegi seda 2008. oktoobris, kui Põhja-Korea lubas jätkata oma tuumajaama lammutamist. Sama aasta detsembris aga kukkus läbi poolte viimane püüdlus leppida kokku Põhja-Korea tuumarelvaprogrammi täielikus laialivõtmises, kui Põhja-Korea ei aktsepteerinud USA tuvastusreegleid.

2009. aasta mais tegi Põhja-Korea oma teise tuumarelvakatsetuse.

Toimetaja: Merilin Pärli

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: