Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Põhja-Korea ähvardas õppuste tõttu tippkohtumise ärajätmisega

{{1526412960000 | amCalendar}}
Foto: KCNA/Reuters/Scanpix

Põhja-Korea ähvardas teisipäeval USA ja Lõuna-Korea ühisõppuste tõttu Kim Jong-uni ja Donald Trumpi tippkohtumise ärajätmisega, vahendas Pyongyangi ametlik uudisteagentuur KCNA.

Pyongyang tühistas ühtlasi kolmapäevaks kavandatud kõrgetasemelise kohtumise Souli esindajatega piiril, mis oleks olnud jätk kahe riigi piiril korraldatud riigipeade kohtumisele möödunud kuul.

Iga-aastased USA ja Lõuna-Korea ühisõppused Max Thunder algavad reedel ja kestavad kaks nädalat.

Yonhap viitas uudise allikana Põhja-Korea uudisteagentuurile KCNA.

KCNA teatas, et õppuste näol on tegemist provokatsiooniga, sest seal harjutatakse rünnakut Põhja-Korea vastu ja see on vastuolus Korea poolsaarel aset leidnud "positiivsete poliitiliste arengutega".

USA välisministeerium teatas teisipäeval, et Kimi ja Trumpi tippkohtumise ettevalmistustega jätkatakse tavapärases korras.

"Me jätkame kohtumise planeerimisega," kinnitas välisministeeriumi eestkõneleja Heather Nauert, kelle sõnul pole saadud mingit ametlikku teadaannet Põhja-Korea seisukohtade muutumise kohta.

Põhja-Korea on ühisõppustesse alati suhtunud kui provokatsiooni ja teinud nende ajal eriti raevukaid avaldusi.

Singapuris leiab 12. juunil aset Kimi ja Trumpi tippkohtumine, mille päevakorra keskmes saavad ilmselt olema Pyongyangi tuuma- ja raketiprogrammid.

Põhja- ja Lõuna-Korea kinnitasid aprillis toimunud tippkohtumisel oma kindlat soovi poolsaar tuumarelvavabaks muuta ning Pyongyang teatas nädalavahetusel, et likvideerib oma ainsa teadaoleva tuumakatsetuste polügooni.

Samas ei ole Põhja-Korea avalikustanud, milliseid järeleandmisi ta pakub, ning Lõuna-Korea ajakirjandus juhtis tähelepanu, et Punggye-ri polügoonile on kutsutud selle lammutamist jälgima vaid ajakirjanikud, mitte eksperdid.

Pyongyang on öelnud, et ei vaja tuumarelvi, kui režiimi julgeolek tagatakse.

Hiina kutsus Põhja-Koread jääma kindlaks tippkohtumisele USA-ga

Hiina kutsus kolmapäeval oma liitlast Põhja-Koread jääma kindlaks plaanile pidada tippkohtumine USA-ga pärast Pyongyangi ähvardusi kavandatud kohtumine tühistada.

Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Lu Kang ütles, et kaks riiki peaksid tagama kohtumise kavakohase läbiviimise ja "oluliste tagajärgede" saavutamise.

"Ainult sel viisil saame kinnistada olukorra leevenemise ja säilitada rahu ja stabiilsust piirkonnas," sõnas ta pressibriifingul.

Valge Maja loodab, et Trumpi-Kimi kohtumine saab siiski teoks

Valge Maja loodab, et USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni kohtumine saab teoks hoolimata Pyongyangi ähvardusest see tühistada, ütles pressiesindaja Sarah Sanders kolmapäeval.

"Me loodame siiski, et kohtumine leiab aset ja me läheme seda teed edasi," ütles Sanders Fox Newsile. "Samal ajal oleme valmis ka selleks, et läbirääkimised kujunevad raskeks."

"President on valmis, kui kohtumine toimub. Ja kui ei toimu, jätkame senist maksimaalse surve kampaaniat."

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: