Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump ja Moon kohtuvad, et Põhja-Korea teemal veel kord nõu pidada

USA president Donald Trump kohtub teisipäeval Valges Majas Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-iniga, et arutada Põhja-Koreaga seotud küsimusi.

Presidendid vestlevad muu hulgas Põhja-Korea teemadel ja Singapuri kavandatud tippkohtumisest Kim Jong-uniga, vahendasid Reuters, Yle ja ERR-i teleuudised.

Trump arutas juba pühapäeval Mooniga Põhja-Korea ähvardust jätta ära 12. juuniks kavandatav ajalooline tippkohtumine Ühendriikide riigipeaga.

Nimelt ähvardas Põhja-Korea eelmisel nädalal Kimi ja Trumpi kohtumise ära jätta, kui USA nõuab Pyongyangilt ühepoolselt tuumarelvadest loobumist. Täpsemalt ei meeldinud Põhja-Koreale USA rahvusliku julgeoleku nõuniku John Boltoni arutelu selle üle, et Põhja-Korea puhul võiks olla eeskujuks "Liibüa mudel" ehk see, kuidas Muammar Gaddafi 2003. aastal oma massihävitusrelvadest loobus.

Samuti häirisid Põhja-Koread samal ajal toimunud USA ja Lõuna-Korea ühised sõjaväeõppused. Samal ajal jättis Põhja-Korea ära ka ühe plaanitud kohtumise lõunanaabrite esindajatega.

Presidendid lubasid teha tihedat koostööd, et Trumpi ja Põhja-Korea liidri tippkohtumine ikkagi teoks saaks.

USA meedia kirjutab, et Trumpi administratsioonis arutletakse üha rohkem selle üle, kas mitte pole Lõuna-Korea president ja ka Washington ise olnud Kim Jong-uniga suhtlemisel liiga optimistlik.

Näiteks asepresident Mike Pence hoiatas esmaspäeval Fox Newsis, et Kim ei peaks üritama president Trumpiga kuidagi "mängida", sest see oleks Pyongyangi jaoks väga tõsine viga. Samuti andis Pence mõista, et Trump on igati valmis tippkohtumisest loobuma, kui sellelt mingit positiivset arengut loota ei ole.

New York Times kirjutab omakorda allikatele viidates, et ka Trump ise on viimasel ajal küsinud sageli oma nõunikelt, kas ei peaks äkki Singapuri tippkohtumisest loobuma.

Väljaandega Vox rääkinud eksperdid aga rõhutavad, et USA ja Põhja-Korea suhete parandamise projekti rööbastelt maha jooksmist oli juba algusest peale ette näha, sest Washingtoni ja Pyongyangi eesmärgid olid täiesti vastupidised.

Kui Washington ootas tippkohtumiselt seda, et Põhja-Korea teatab tuumarelvadest loobumisest, siis Pyongyangi eesmärgiks oli algusest peale saavutada tunnustus legitiimse tuumariigina. Paraku aga polnud kumbki osapool valmis tippkohtumist kavandades valmis oma illusioonidest loobuma.

Ajakirjanikud saabuvad Põhja-Korea tuumapolügooni sulgemist jälgima

Samal ajal saabusid välismaa ajakirjanikud Pekingi lennujaama, et lennata sealt edasi Põhja-Koreasse, kuhu neid on kutsutud jälgima Punggye-ri tuumarelvade katsetamise polügooni sulgemist.

Lammutamise tseremoonia peaks toimuma kolmapäevast reedeni, täpne päev sõltub ilmast.

Väidetavalt õhitakse kõik riigi kirdeosas asuva katsetuspaiga tunnelid, kõrvaldatakse vaatlus- ja uurimisrajatised, viiakse ära valvurid ning suletakse täielikult katseala ümbritsev piirkond.

Sündmust kutsuti vaatlema USA, Lõuna-Korea, Hiina, Venemaa ja Suurbritannia ajakirjanikud. Skeptikud tuletavad samal ajal meelde, et Pyongyang pole veel avalikult öelnud, et loobub oma tuumaarsenalist.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: