Põhja-Korea ähvardas kõnelused lõunanaabriga katkestada

Ri Son Gwon
Ri Son Gwon Autor/allikas: AP/Scanpix

Põhja-Korea pealäbirääkija nimetas neljapäeval Lõuna-Korea valitsust ükskõikseks ja ebakompetentseks, mõistis hukka USA ja lõunanaabri õhutõrjeõppused ja ähvardas kõnelused katkestada, kui nende nõudmisi ei täideta.

Põhja-Korea Isamaa Rahumeelse Ühendamise komisjoni esimees Ri Son Gwon kritiseeris Lõuna-Korea osalemist õhutõrjeõppustel, aga ka seda, et nad lubasid "inimrämpsul" oma rahvusassamblees kõneleda, vahendas Reuters Põhja-Korea uudisteagentuuri KCNA teadet.

Ehkki avalduses ei olnud täpsustatud, keda inimrämpsu alla silmas peetakse, pidas ta ilmselt silmas endist Põhja-Korea diplomaati Suurbritannias. 2016. aastal riigist põgenenud Thae Yong Ho pidas esmaspäeval Lõuna-Korea rahvusassamblees oma mälestuste avaldamise puhul pressikonverentsi. Mälestustes kirjeldab ta Põhja-Korea liidrit Kim Jong Uni kui kannatamatut, impulsiivset ja vägivaldset inimest.

Kolmapäeval teatas Põhja-Korea, et ei pruugi osaleda 12. juuniks Singapuri kavandatud kohtumisel Kim Jong Uni ja USA presidendi Donald Trumpi vahel, kui USA ei loobu nõudest, et Põhja-Korea ühepoolselt oma tuumaarsenalist loobuks.

Lõuna-Korea presidendi büroo teatas, et nad kavatsevad olla USA ja Põhja-Korea vahendaja rollis aktiivsemad, kuid Ri väljaütlemised on selle sihi küsimärgi alla seadnud.

Lõuna-Korea välisminister Kang Kyung-wha rääkis parlamendi ees, et Põhja-Korea ja USA vahel on erimeelsused selles osas, kuidas tuumavabaks muutumiseni jõuda. Trump tunnistas kolmapäeval, et ei ole kohtumise toimumises kindel.

Trump võõrustab Lõuna-Korea presidenti Moon Jae-in Valges Majas 22. mail.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: