Soul: Lõuna-Korea ajakirjanikud said loa Põhja-Koreasse sõita

Foto: Reuters/Scanpix

Pyonygang andis Lõuna-Korea ajakirjanikele viimasel minutil loa tulla kajastama Põhja-Korea tuumarajatise sulgemist, teatas Soul kolmapäeval.

Põhja-Korea teatas varem sel kuul, et plaanib täielikult hävitada Punggye-ri tuumapolügooni riigi mägises kirdeosas.

Rajatise hävitamine peaks Põhja-Korea teatel toimuma sõltuvalt ilmast kolmapäeva ja reede vahel.

Esialgu kutsuti sündmust kajastama käputäis välisajakirjanikke, teiste seas lõunakorealasi ning teisipäeval lendasid Pekingist Põhja-Korea Wonsani linna Hiina, Suurbritannia, USA ja Vene ajakirjanikud. Sealt sõidutatakse nad bussi ja rongiga tuumakompleksi.

Lõuna-Korea pressikorpus aga jäeti Soulis lennukist maha pärast seda, kui Lõuna-Korea võimud ei olnud saanud Pyongyangilt infot selle kohta, kas nende ajakirjanikud riiki lubatakse.

Soulis asuv ühinemisministeerium teatas kolmapäeval, et Pyongyang on nüüdseks andnud neile loa. "Valitsus rakendab kiiresti vajalikke meetmeid, nagu Põhja-Korea külastusloa andmine ja transpordi võimaldamine," teatas ministeerium.

Selle kohta, kuidas Lõuna-Korea ajakirjanikud naaberriiki viiakse, infot ei jagatud.

Põhja-Korea tuumakompleksi sulgemises nähakse pigem žesti kui tõsist sammu, sest seal on juba tehtud kuus maa-alust katsetust ja Kimi valitsuspartei juhid ütlesid aprillis, et rohkem ei ole katsetusi vaja.

Kui see aga siiski vajalikuks osutub, võib Põhja-Korea ehitada uue katsekompleksi.

Punggye-ris toimunu kohta on jõudnud välismaailma üsna lünklikud andmed ja kahtlust äratab ka Pyongyangi otsus kutsuda sulgemiseks kohale ajakirjanikud, aga mitte rahvusvahelised tuumainspektorid.

Pompeo sõnul valmistub USA endiselt tippkohtumiseks Põhja-Koreaga

Ühendriikide välisminister Mike Pompeo ütles teisipäeval, et USA valmistub endiselt tippkohtumiseks Põhja-Koreaga ja rihib selle toimumisajana 12. juunit.

USA president Donald Trump ütles teisipäeval, et tema plaanitav kohtumine Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga 12. juunil Singapuris võib edasi lükkuda.

Pompeo ütles, et välisministeerium ja Valge Maja jätkavad pingutusi tagamaks "täielikku valmisolekut" tippkohtumiseks muutumatutel eesmärkidel: saavutada Põhja-Korea tuumavabaks muutmine ja luua tingimused, et ta ei ähvardaks enam maailma.

"Kui meil õnnestub tuumavabaks muutmine joonde ajada, siis on Ameerika võimeline andma neile palju asju, mis muudaksid Põhja-Korea inimeste elu paremaks," lausus USA välisminister, korrates oma varasemat pakkumist majandusabist Pyongyangile vastutasuks tuumarelvadest loobumisele.

Põhja-Korea asevälisminister Kim Kye-gwan lükkas 16. mail tagasi Pompeo pakkumise USA majandusabist Pyongyangile juhul, kui riik loobub tuumarelvadest. "Me pole kunagi oodanud USA-lt toetust meie majanduse ülesehitamisele ja me ei sõlmi sellist kokkulepet ka tulevikus," sõnas ta.

Ühendriikide välisminister keeldus andmast hinnangut tippkohtumise toimumise tõenäosusele.

Pompeo on kohtunud viimase kahe kuu jooksul Pyongyangis Kimiga kaks korda.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: