Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA avas Jeruusalemmas saatkonna

{{1526303640000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

USA avas esmaspäeval ametlikult oma saatkonna Jeruusalemmas tseremoonial, millel osales videosilla vahendusel ka Ühendriikide president Donald Trump.

"Täna avame Ühendriikide saatkonna Jeruusalemmas Iisraelis," ütles USA suursaadik David Friedman umbes 800 tseremoonial osalevale inimesele, pälvides tugeva aplausi.

Tseremooniaga märgitakse Iisraelis asuva USA saatkonna üleviimist Tel Avivist linna, mida Trump tunnustas detsembris Iisraeli pealinnana. Samas rõhutas Trump videosilla vahendusel, et Washington on jätkuvalt pühendunud püsiva rahuleppe saavutamisele Iisraeli ja palestiinlaste vahel.

Trumpi sõnul on USA Iisraeli saatkonna Jeruusalemma kolimine "võtnud kaua aega" ning rahu on "tema suurim lootus".

Saatkonna kolimise otsuse teinud president Trump ega asepresident Mike Pence tseremooniast osa ei võtnud.

Saatkonna avamisele saabunud Ühendriikide delegatsiooni juhib asevälisminister John Sullivan ning sellesse kuuluvad teiste seas rahandusminister Steven Mnuchin, president Donald Trumpi abid Jared Kushner ja Ivanka Trump ning neli vabariiklasest senaatorit. Tseremoonial osaleb ka Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu.

Netanyahu nimetas esmaspäeva "hiilgavaks päevaks" ning ütles, et Trump on "ajalugu tunnistades teinud ajalugu".

Ta kuulutas, et Jeruusalemm jääb alati Iisraeli "igaveseks ja jagamatuks" pealinnaks ning "meie oleme siin Jeruusalemmas ja me oleme siin, et jääda".

Iisraeli valitsusjuht tänas Trumpi "julguse" eest tähtsa kampaanialubaduse täitmisel ja lausus, et Lähis-Ida rahu tuleb rajada "tõele", mida Ühendriigid on tunnustanud. "Tõde on, et Jeruusalemm on alati olnud ja jääb alatiseks juudi rahva ja juudi riigi pealinnaks," sõnas Netanyahu.

Saatkonna Jeruusalemma kolimist on saatnud tugev rahvusvaheline kriitika, millest aga Washington pole end heidutada lasknud.

Ka Euroopa Liit on saatkonna Jeruusalemma toomise vastu, seepärast oli avamisel vaid neli Euroopa Liidu riikide suursaadikut - Austria, Ungari, Tšehhi Vabariigi ja Rumeenia suursaadik.

Avamisel osalevate USA poliitikute sõnul võivad USA araablastest liitlased saatkonna kolimise ju avalikult hukka mõista, tegelikult saavad nad sellest aga aru.

"Nad ütlevad, et kui USA president on piisavalt tugev seismaks vastu rahvusvahelisele kriitikale saatkonna kolimise ja Jeruusalemma pealinnana tunnistamise asjus, siis on see president oma administratsiooniga ka piisavalt tugev, et tõmbuda tagasi hukatuslikust Iraani tuumaleppest, mis on suurim riikliku julgeolekuoht Iisraelile, suurim riikliku julgeolekuoht USA-le ja suurim riikliku julgeoleku oht kogu sellele piirkonnale," selgitas näiteks vabariiklasest senaator Ted Cruz.

Saatkonna avamise päeval on taas puhkenud ka kokkupõrked Gaza sektori piiril, kus on hukkunud juba üle 30 äärmusrühmituse Hamas poolt innustatud meeleavaldaja.

Täismahus video saatkonna avamistseremooniast:

USA eriesindaja: saatkond Jeruusalemmas on "püsivaks rahuks" vajalik

USA Iisraeli saatkonna ümberkolimine Jeruusalemma on "vajalik eeltingimus püsiva rahu saavutamiseks" Iisraeli ja palestiinlaste vahel, ütles USA presidendi Donald Trumpi Lähis-Ida eriesindaja Jason Greenblatt esmaspäeval.

"Saatkonna ümberkolimine, mis pidanuks toimuma juba ammu, ei tähenda lahkumist meie kindlast otsustavusest aidata kaasa püsiva rahuleppe saavutamisele," kirjutas Greenblatt Twitteris.

Trump nimetas USA saatkonna kolimist "suurpäevaks Iisraeli jaoks"

Trump nimetas esmaspäeval USA Iisraeli saatkonna peatset avamist Jeruusalemmas "Iisraeli jaoks suurpäevaks".

Trump ei viidanud hommikuses Twitteri-postituses saatkonna avamise vastasele vägivallale, vaid kutsus kasutajaid jälgima saatkonna avamise otseülekannet Fox Newsis.

Iisrael vallutas Ida-Jeruusalemma 1967 . aasta Kuuepäevases sõja ajal sooritatud vasturünnakus Jordaanialt ning annekteeris selle 1980. aastal sammuna, mida rahvusvaheline kogukond ei tunnusta. Palestiinlased näevad Ida-Jeruusalemmas oma tulevase riigi pealinna.

USA eeskujul on seni oma Iisraeli saatkonna Jeruusalemma kolimisest teatanud vaid Guatemala ja Paraguay.

Pompeo sõnul on USA jätkuvalt pühendunud Lähis-Ida rahule

Välisminister Mike Pompeo kinnitas esmaspäeval pärast Jeruusalemma kolitud USA uue Iisraeli-saatkonna avamist ja sellele eelnenud veresauna Gaza sektori ja Iisraeli piiril, et Ühendriigid on jätkuvalt pühendunud rahu saavutamisele Iisraeli ja palestiinlaste vahel.

"Me oleme jätkuvalt pühendunud püsiva ja kõikehõlmava rahu saavutamisele Iisraeli ja palestiinlaste vahel," ütles Pompeo avalduses.

USA välisminister ei maininud oma avalduses hoogustunud vägivalda ja väljendas uhkust saatkonna avamise üle. "See tähtis sündmus täidab lubaduse, mille andis president Donald Trump," sõnas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: