Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Iisraeli sõjavägi ründas Gazas 11 Hamasi positsiooni

{{1526392200000 | amCalendar}}
Meeleavaldajad Gaza-Iisraeli piiril.
Meeleavaldajad Gaza-Iisraeli piiril. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Iisraeli sõjalennukid ja tankid ründasid Gaza sektoris 11 islamiliikumise Hamas positsiooni, vastuseks meeleavaldustele Iisraeli-Gaza piiritara juures, teatas sõjavägi teisipäeval.

Sõjaväe sõnul ründasid sõjalennukid 11 "terroristide" sihtmärki ühes Hamasi sõjalises kompleksis. Lisaks tulistasid tankid kahe Gaza sektoris asuva vaatlusposti pihta, lisas sõjavägi.

Sõjavägi lisas, et meeleavaldajad kasutasid piiritaral Iisraeli sõdurite vastu 10 lõhkeseadeldist ja süütepommi ning protestijad tulistasid piiril olevaid Iisraeli sõdureid.

Kuigi meeleavaldajad piiritarast kaugemale ei jõudnud, siis paljud neist üritasid Iisraeli tulla, lisas sõjavägi.

Iisraeli-Gaza piiritaral hukkunute arv tõusis 59-ni

Esmaspäeval toimunud meeleavaldustel hukkus 59 palestiinlasest meelavaldajat.

Iisraeli-Gaza piiritara juures esmaspäeval toimunud kokkupõrgete käigus kasutatud pisargaasi sissehingamise tõttu suri palestiina imik, teatas Gaza tervishoiuamet teisipäeval.

Kaheksakuune Leila al-Ghandour hingas pisargaasi sisse Gaza linnast idas esmaspäeval. Pole selge, kui lähedal Ghandour ja tema pere olid piiritarale.

Tervishoiuameti sõnul sai kokkupõrgetes surma 59 ja haavata 1360 palestiinlast, kellest 130 seisund on raske või kriitiline. Hukkunute seas on viis alaealist.

Türgi kutsus Iisraelist ja USA-st saadikud konsultatsioonidele

Türgi kutsus oma suursaadikud Washingtonist ja Tel Avivist konsultatsioonidele seoses rohkem kui poolesaja palestiinlase hukkumisega rahutustes Gaza sektori ja Iisraeli piiril, teatas president Recep Tayyip Erdoğan esmaspäeva õhtul.

"Türgi reageerib sellele karmilt. Kutsusime konsultatsioonideks tagasi oma saadikud Washingtonist ja Tel Avivist. Kutsume kokku Islamikoostöö Organisatsiooni erakorralise tippkohtumise, loodame reedel kohtuda İstanbulis. Teeme samuti ettepaneku kutsuda kokku ÜRO Julgeolekunõukogu erakorraline istung. Peame läbirääkimisi paljude riigijuhtidega. Alates homsest kuulutame välja kolmepäevase riikliku leina," ütles Erdoğan Suurbritannias telejaamale NTV.

Ta nimetas Iisraeli terroristlikuks riigiks ja tema käitumist palestiinlastega genotsiidiks.

Türgi palus Iisraeli suursaadikul riigist ajutiselt lahkuda

Türgi palus teisipäeval Iisraeli suursaadikul riigist ajutiselt lahkuda, Ankara protesteerib selliselt kümnete palestiinlaste hukkumise vastu Iisraeli-Gaza piiril puhkenud rahutustes, teatas välisministeeriumi ametnik hiljem.

Suursaadik Eitan Naeh kutsuti Türgi välisministeeriumi, kus talle öeldi, et ta peab "teatud ajaks oma kodumaale naasma".

Iisrael andis omakorda Türgi konsulile Jeruusalemmas korralduse riigist lahkuda.

Iraan: Iisraeli liidrid tuleks sõjakurjategijatena kohtu alla anda

Iisraeli-Gaza piiril esmaspäeval toimunud "veresauna" eest vastutavad Iisraeli liidrid tuleks anda sõjakurjategijatena kohtu alla, teatas Iraan teisipäeval.

"Laste, naiste ja kaitsetute inimeste tapmisest Palestiinas ning Palestiina maade okupatsioonist on saanud sionistide peastrateegia 70 aastat kestnud okupatsiooni jooksul," ütles välisministeeriumi pressesindaja Bahram Ghasemi ministeeriumi veebilehel.

Ta ärgitas rahvusvahelist kogukonda "viivitamatult tegutsema" ning andma Iisraeli liidrid "rahvusvahelisse kohtusse sõjakurjategijatena".

Ghasemi sõnul lasub osa vastutusest USA-l, sest "sionistide pidevad ja jätkuvad kuriteod Palestiinas on USA täieliku toetuse tulemus".

Ta süüdistas piirkondlikke riike, pidades ilmselt silmas Iraani rivaali Saudi Araabiat, "reeturlikus kompromissis ja vääritus passiivsuses", sest nad ei mõistnud Iisraeli samme hukka.

Kreml: surmad Gaza-Iisraeli piiril tekitavad sügavaimat muret

Kreml on tõsiselt mures selle pärast, et Iisraeli sõdurid tapsid Gazas kümneid palestiinlasi, kes avaldasid meelt USA Jeruusalemma saatkonna avamise vastu.

"Olukord, eriti mitmekümne palestiinlase surmasaamine, ei saa teha muud kui tekitada sügavaimat muret," ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov.

Hiina ärgitas palestiinlasi ja "eriti" Iisraeli vaoshoitusele

Hiina ärgitas palestiinlasi ja eriti Iisraeli vaoshoitusele pärast seda, kui Iisraeli sõdurid tapsid Iisraeli-Gaza piiril toimunud rahutustes 59 palestiinlast.

"Hiina on tõsiselt mures ohvrite suure arvu pärast, mille põhjustas vägivaldne konflikt Gaza piiril," ütles välisministeeriumi pressiesindaja Lu Kang.

Iirimaa kutsus Gaza vägivalla pärast välja Iisraeli suursaadiku

Iirimaa kutsus teisipäeval välja Iisraeli suursaadiku Zeev Bokeri, et protestida Iisraeli-Gaza piiritaral toimunud ohvriterohke vägivalla pärast.

Välisminister Simon Coveney "kutsus välja Iisraeli suursaadiku Iirimaal..., et väljendada Iirimaa šokeeritust ja meelehärmi hukkunute ja vigastatute arvu pärast eile Gaza sektoris", teatas ministeerium.

Lisaks ärgitas Coveney Iisraeli vaoshoitusele eelseisvatel tundidel ja päevadel, lisati teates.

"Suursaadikut teavitati Iirimaa nõudmisest algatada ÜRO juhitud rahvusvaheline uurimine eilsete hukkumistega seoses."

Ministeeriumi sõnul ütlesid Iiri ametnikud Ram Allah's, et Gaza tervishoiuteenustel, mis olid varustuse ja ravimite nappuse tõttu juba niigi raskustes, käis ohvrite arv üle jõu.

"Lisaks hukkumistele ja massilisele vigastamisele on Iirimaa väga häiritud vigastustest, mis said osaks tervishoiutöötajatele nagu teatas WHO" ehk Maailma terviseorganisatsioon, lisas ministeerium.

Gazas tuvastati 211 rünnakut tervishoiutöötajate vastu ja kahjustada sai 25 kiirabi.

Suurbritannia ja Saksamaa soovivad Gaza vägivalla sõltumatut uurimist

Esmaspäeval Iisraeli-Gaza piiritaral juhtunut peaks uurima sõltumatu juurdlus, teatas Suurbritannia teisipäeval pärast seda, kui USA blokeeris ÜRO Julgeolekunõukogus juurdluse alustamisele ärgitanud avalduse.

"Ühendkuningriik toetab juhtunu sõltumatut uurimist," ütles Briti välisministeeriumis Lähis-Ida küsimuste eest vastutav minister Alistair Burt.

Saksamaa andis samuti teisipäeval mõista, et toetab esmaspäeval Iisraeli-Gaza piiritaral puhkenud vägivalla sõltumatut uurimist.

"Meie seisukoht on, et sõltumatu uurimiskomisjon saab tuua selgust vägivaldsetesse intsidentidesse ja veristesse rikkumistesse piirialal," ütles valitsuse pressiesindaja Steffen Seibert.

Linkevičius: Iisrael jäägu jõu kasutamisel mõistlikuks

Leedu välisminister Linas Linkevičius kutsus teisipäeval Iisraeli jõu kasutamisel mõõdukusele.

"Loomulikult on selge, et Iisraelil on õigus oma ala ja iseseisvust kaitsta, (...) kuid me kutsume üheselt üles kasutama jõudu mõistlikult," ütles välisminister teisipäeval ajakirjanikele, reageerides teadetele vähemalt 59 palestiinlase hukkumisest Gaza-Iisraeli piiril puhkenud rahutustes.

"Ohvreid on väga palju ja see teeb tõepoolest muret," lisas ta.

ÜRO: tundub, et Iisraeli sõdurid kalduvad Gazas kõiki tulistama

Tundub, et Gazas protestivatest meeleavaldajatest ähvardab kuulitabamus igaüht, olenemata sellest, kas nad kätkevad Iisraeli sõduritele vahetut ohtu või mitte, ütles ÜRO inimõigusameti esindaja teisipäeval.

"Surmavat jõudu saab kasutada vaid viimase, mitte esimese abinõuna," ütles Rupert Colville ajakirjanikele Genfis.

"Tundub, et mahalaskmine ähvardab igaüht," lisas ta.

Haagi kohtu prokurör: jälgime tähelepanelikult olukorda Gazas

Rahvusvahelise kriminaalkohtu (ICC) peaprokurör lubas teisipäeval, et tema töötajad jälgivad väga tähelepanelikult rahutusi Gaza sektoris ja registreerivad kuritegusid, mis võivad langeda kohtu jurisdiktsiooni alla.

"Vägivald peab lõppema," rõhutas ta.

USA blokeeris ÜRO julgeolekunõukogus Gaza vägivalla uurimise

USA blokeeris esmaspäeval ÜRO Julgeolekunõukogu avalduse, mis ärgitas korraldama juurdlust kümnete inimeste elu nõudnud vägivalla suhtes Iisraeli-Gaza piiril, teatasid diplomaadid.

Valge Maja süüdistas esmaspäeval islamiliikumist Hamas vägivaldsetes meeleavaldustes Gaza sektori piiril.

"Vastutus nende traagiliste surmade eest lasub otseselt Hamasil," ütles Valge Maja pressiesindaja Raj Shah, keeldudes ärgitamast Iisraeli vaoshoitusele.

Viimane vägivaldsetest protestidest Iisraeli ja Gaza de facto piiri lähedal eskaleerus esmaspäeval seoses palestiinlaste meelepahaga USA saatkonna avamise üle Jeruusalemmas.

"Hamas provotseerib tahtlikult ja küüniliselt reaktsiooni," lausus Shah, lisades: "Iisraelil on õigus ennast kaitsta."

Saatkonna avamine on osa president Donald Trumpi otsusest tunnustada Iisraeli pealinnana Jeruusalemma, mida näevad enda tulevase riigi pealinnana ka palestiinlased.

Eelmised Ühendriikide administratsioonid on hoidunud seesugustest sammudest, kartes, et see kahjustab läbirääkimisi lõpliku staatuse üle ja õhutab pingeid.

Palestiinlased on öelnud, et Trumpi administratsioon ei saa enam olla rahuvahendaja.

Shah väitis, et viimane vägivallapuhang ei saa mõjutada administratsiooni paljureklaamitud, kuid vähe selgitatud Lähis-Ida rahuplaani. "Rahuplaan esitatakse kohasel ajal, sellele saab hinnangu anda selle väärtuste põhjal," lubas ta.

USA suursaadik ÜRO-s: Iisrael on tegutsenud Gazas vaoshoitult

USA suursaadik ÜRO-s väitis teisipäeval Julgeolekunõukogu erakorralisel istungil, et Washingtoni liitlane Iisrael on tegutsenud Gaza sektoris Hamasi provokatsioonidest hoolimata vaoshoitult.

"Ükski riik selles ruumis ei tegutseks suurema vaoshoitusega, kui seda on teinud Iisrael," ütles Nikki Haley Julgeolekunõukogule.

Suursaadiku sõnul on ÜRO Julgeolekunõukogu mitme liikme tegevus näidanud, et nemad oleksid "palju vähem vaoshoitud".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: