Pooled Vabaerakonna fraktsiooni liikmed ei pruugi uuesti kandideerida

Foto: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu Vabaerakonna fraktsiooni kaheksast liikmest neli ei pruugi kandideerida Vabaerakonna nimekirjas järgmise aasta parlamendivalimistel. Erakonna liikmed näevad, et Vabaerakonna seis on keeruline ja uusi tegijaid ei paista valimiste eel liituvat.

"Ideaalne kombinatsioon oleks 50 protsenti Arturit ja 50 protsenti Andrest, aga sedalaadi loomi meil muidugi garderoobis pole, ei saa võtta," kirjeldas Andres Ammase asemel riigikokku pääsenud Vabaerakonna liige Enn Meri "Aktuaalsele kaamerale", millist juhti ja iseloomu partei vajaks.

See oleks aga ideaal, tegelikult on erakonna seis paljude liikmete sõnul kümme kuud enne valimisi nukram, kui avalikult välja näidatakse.

Artur Talvik teatas pühapäeval, et astub Vabarakonnast välja ja on kinnitanud lahkumise järel, et valimistel ta osaleb, aga kelle nimekirjas, pole selge.

"Mina ei ole seda veel välja öelnud. Vaatame veel lootusrikkalt, mis Vabaerakonnast saab, ja siis teeme otsuseid," vastas Talvik küsimusele, ega ta Vabaerakonna nimekirjas osale.

Lisaks Artur Talvikule ei pruugi "Aktuaalsele kaamerale" teadaolevalt osaleda järgmistel valimistel erinevatel põhjustel veel kolm riigikogu fraktsiooni liiget: Krista Aru, Jüri Adams ja Ain Lutsepp. Aru, Adams, Lutsepp ja Talvik tõid eelmistel valimistel erinevatest piirkondadest kokku ligi 15 000 häält ehk 30 protsenti kõigist Vabaerakonnale antud häältest.

Lutsepp ja Adams oma võimalikku mittekandideerimist kommenteerida ei soovinud, öeldes, et teevad otsuse hiljem. Ka Krista Aru ei ole lõplikku otsust langetanud, kuid tunnistab, et tõelist poliitikut pole temast saanud ja tema vastus viitab, et ta otsib uusi väljakutseid.

"Või peaksin ma minema ikka tagasi sinna valdkonda, mida ma armastan - muuseumid ja raamatukogud -, mille vajadus ja tähendus tegelikult ainult kasvab. Võib-olla seal on mind rohkem vaja," arutles Aru.

Enn Meri, kes osaleb järgmistel valimistel, toob välja, et erakond konkureerib valijate pärast Reformierakonnaga, mistõttu peaksid nad tulevikus enam kõnelema rahast ja majandusest. Vabaerakonna probleem on aga selles, et neil ei ole uusi tegijaid.

"Tuntud kultuuriinimesi meile nüüd ilmselt juurde ei tule, aga ma arvan, et need kes meil on, saame ära kasutada ka," arvas Meri.

Ühtegi uut nime, kes sooviks erakonnaga liituda, ta nimetada ei osanud.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: