Urmas Vadi | Ebareaalne Mang

Foto: ERR

Pärast eelmise nädala "Pealtnägija" teadet, et Igor Mang proovis avada erinevatel naistel tšakraid ja otsis neid ehk liigselt intiimsetest kehaosadest, tekkis paljudel küsimus – kuidas nii, kuidas sai äkitselt Saulusest Paulus ja Mangist pang ehk teisisõnu ämber?

Enamasti jagunetakse tšakrate teemal kahte gruppi. On neid, kes arvavad, et pole mingeid tšakraid ja siis on need, kes ütlevad, et tšakrad otsustavad kõik. Nii nagu vanasti otsustasid kõik kaadrid.

Kuidas ja kus neid tšakraid siis avada? Igor Mangil oli selleks üks vana puu Kadriorus. See puu oli seest tühi ja sinna oli hea sisse minna. Ilmselt käivad praegu paljud Kardioru pargis ringi ja otsivad seda puud. Mu sisetunne ütleb, et see puu saab isegi kuulsamaks kui meie hiljutine maharaiutud paju.

Kuid Mangist on saanud kadunud paaria, kes telefonile ei vasta ja teadaolevalt on ta Eestist lahkunud. Järele on jäänud vaid vähesed, kes usuvad tema horoskoope ja tähekaarte, ollakse pettunud. Aga kas teda üldse oligi olemas?

Nüüd, kui lisaks ahistamisskandaalile on küsimuse all tema Tallinna sotsiaalkorteri sihtotstarbeline kasutamine, ühesõnaga palju halbu asju kokku, siis tekib küsimus, kes ta oli?

Võibolla ta polnudki inimene, vaid üks tegelane, nii nagu on triksterid, kes teadupärast on vägagi kavalad ja kiimased ning aplad olendid. Hasso Krull on tõlkinud terve raamatu triksteri lugusid pealkirjaga "Vembuvana. Jänes. Winnebago triksterilood". Ilmunud Loomingu Raamatukogus 2004. Kui neid lugusid lugeda, siis mõistame paremini Igor Mangi kui vembuvana olemust. Sest kas Mangi välimus juba ei anna endast kui muinasjututegelasest märku – hiiglaslik habe, mille taga paistavad peamiselt vaid põlevad silmad, üll pikk hõlst, käes jändrik kepp, täpselt nagu mõni ebareaalne vanake. 

Sest väga realistlik see puu sisse minemine ei tundu, selles on teatavat müstikat ja mütoloogiat. Ka teised maailmad ja hingemaad avanevad erinevates lugudes just ebareaalsetest kohtadest – mõelda vaid, kuidas avanes Seesam.

Respekteerides kõigi nende naiste kannatusi, kellel Mang ebasiivsal moel tšakraid avas, siis ometi tekib küsimus, kuidas minnakse puu sisse? Et kuidas see käib? Keegi ütleb, et mine sinna puu sisse ja sina lähedki lootuses, et seal hakkab kõiki hea, mis sa elus oled oodanud, pihta?

Sellisteks juhtudeks võib tegelikult lugeda ka kõige tavalisemaid muinasjutte, nagu näiteks "Punamütsike". See muinaslugu teeb meile selgeks, et võõrastega ei räägita, kahtlaste tegelastega ei minda kaasa. Me räägime seda oma lastele iga päev. •

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected]. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: