Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Pealtnägija": mitu naist süüdistavad Igor Mangi seksuaalses ahistamises

{{1525871880000 | amCalendar}}
Foto: Rene Suurkaev / ERR

Kolmapäevane "Pealtnägija" paljastas, et mitu naist süüdistavad astroloog Igor Mangi seksuaalses ahistamises, ning tegi naiste väidetele tõestuse saamiseks ka eksperimendi. Mang ise eitab igasugust puudutamist.

Aastavahetuse eel pöördus "Pealtnägija" toimetusse naine, kes rääkis, kuidas Eesti tuntuim astroloog ahistas teda seksuaalselt. Sellest algas pool aastat kestnud uurimus ja eksperiment, kus osales sisuliselt kogu saatetoimetus.

Hoolimata sellest, et toimetusel on teada viis juhtumit ja kaks episoodi neist lindis, eitab 68-aastane Mang ahistamist kategooriliselt ega soovinud kaamera ees rääkida.

Laviini pani veerema Kaja. 40. eluaastates naine figureerib töö tõttu regulaarselt avalikkuses, ent teema delikaatsuse tõttu jääb ta antud loos anonüümseks.

Kaja tutvus Mangiga aastaid tagasi töö kaudu ja astroloog koostas talle tähekaardi. Imelikuks läks asi Kaja sõnul ühel sügispäeval kaks aastat tagasi Kadrioru pargis.

"Lähen ühel ilusal päeval ja härra Mang sõitis oma rattaga vastu, koerake oli ka kaasas ja ta tundis mu ära. Ja ma ei tea, kas ma nägin siis natuke depressiivne välja või et mul oleks abi vaja ja ta ütles, et siin lähedal Kadriorus on üks hästi ilus ja suur puu, mis on hea auraga ja tervendav," kirjeldas Kaja.

Kuna oli päine päev ning pargis liikus rahvast ja presidendi loss oli vaid sajakonna meetri kaugusel ei tundnud Kaja mingit ohtu, kui Mang juhatas ta suure tamme juurde, millel on maast pooleteise meetri kõrgusel õõnsus. Ka see, kui Mang palus Kajal puuõõnsusse ronida, ei tundunud Kajale imelik.

"Ju siis mul oli ka selline hetk või periood, kus ma võib-olla vajasingi sellist abi ja siis läksin lõksu. /.../ Mina ei olnud veel sinna puu sisse jõudnud, kui ma juba Mangi nägin ja Mang oli ka – hopsti – seal puuõõne sees. Ja ütles, et see on kõige parem paik tšakrate avamiseks, puhastamiseks. Ka see läks tal läbi. /.../ Ta hakkas imelikult katsuma mind. Tema hingamine läks pehmelt öeldes perversseks, ta hakkas hingeldama ja siis mul peas kerisidki ainult need mõtted, et mis nüüd järgmiseks ja kuidas ma nüüd siit kiiresti n-ö eluga pääseksin," meenutas Kaja ja kinnitas, et Mang pani talle käed ebasobival moel külge ning katsus teda ka intiimpiirkonnast.

"Ta ütles: "Ei, see kõik on normaalne, mis toimub. Mis värve sa näed praegu?" /.../ Ja lugu lõppes nii, et ta ütles, et ei, ei, nüüd on vaja veel üks asi teha ja siis läksid need käed pükste sisse! /.../ Ma ei mäleta, kuidas ma sealt välja jooksin, aga tuhatnelja ma sealt seest väljas olin ja kodu poole plehku panin," rääkis Kaja.

Intsidendi järel mattis Kaja teema maha, kuni eelmise aasta lõpus kuulis tuttavalt, et too sai Mangiga veel räigema kogemuse. "Pealtnägija" vestles ka teise ohvriga, kuid kuna läbielamine oli tema jaoks värske ja valus, ei nõustunud ta seda avalikkusega jagama.

Igor Mang, sünninimega Igor Smirnov, on kirju elukäiguga mees, kes on õppinud nii mesinikuks kui ka usuteadust ja töötanud nii lukksepa kui ka teatri valgustajana, aga viimased 47 aastat tegelenud astroloogiaga. Planeetide info tõlgendaja kuulutas ette Nõukogude Liidu varisemist ja Eesti valitsuste kukkumisi. Viimased paarkümmend aastat on ta Maalehe menukaim kaasautor. Jaanuari algul, kui ilmus tema aasta tähtsaim horoskoop, tegi lehe tiraaž uue rekordi.

"Kui ma varasemalt, ma arvan, et olin esimeste seas, kes läks 5. jaanuaril, kui see Maaleht ilmub, kus tal on horoskoop sees, R-Kioski juures, siis ma ei saa enam Maalehte kättegi võtta. See on minu jaoks kuidagi nii vastikust tekitav, et ma ei suuda," ütles Kaja.

Mang, kes on hetkel oma kolmandas kooselus, pole kunagi teinud saladust, et noored naised talle meeldivad ja koguni inspireerivad. Samas, kui "Pealtnägija" tema klientuurilt uuris ja foorumitesse kaevus, tuli välja mitmeid süüdistusi, et ta on teinud naistele sobimatuid lähenemiskatseid.

"Pealtnägija" eksperimendid

Kuna anonüümsed tunnistajad ja netikommentaarid pole piisav, et Mangi süüdistada, korraldas "Pealtnägija" eksperimendi.

"Pealtnägija" nn katsejänes, kes nimetas end Marjuks ja ütles oma tähtkujuks Jäära, helistas Mangile 8. jaanuaril, et tellida endale personaalse horoskoop. Kuna Mangi kalender oli aasta alguses tihe, jõuti kohtumiseni alles 9. märtsil. Mang määras kohtumise paigaks Lasnamäe õigeusu kiriku esise.

Lühikese jalutuskäigu kaugusel, paneelmaja esimesel korrusel asub stuudio, mida Mang üürib. Tegu on linna sotsiaalkorteriga, mille Mang sai enda sõnul Edgar Savisaare abiga, kui viimane oli linnapea.

Marju sõnul rääkis Mang väga palju endast ning nimetas kuulsaid inimesi, kellele ta on horoskoobi koostanud. Pärast mitukümment minutit kestnud lobisemist hakkas Mang analüüsima Marju antud andmete põhjal valmis kirjutatud horoskoopi.

Mang ütles Marjule, et tal on väga ebatavaline kaart. Marju sõnul esitas Mang talle poolretoorilisi küsimusi, justkui oodates, mida naine vastab. "Ta rääkis mu pereelust. Rääkis minu nii-öelda professionaalsest elust. /.../ Ja siis üritas justkui aru saada, et kas see, mida ta räägib, vastab tõele või mitte," rääkis Marju.

Üsna pea läks jutt seksuaalsusele ja sellele, et Marjule sobivad paljud partnerid:

Mang: Sa vajad ja tahad liikumist, vaheldust, kaasa arvatud ka meestega suhetes.
Marju: Kas ma pean nüüd vastama, kas vastab tõele või? (naerab)
Mang: No ikka. Saad aru, kas on õige või ei ole.

"Ta üritas aru saada, kas ma olen suhtes, eeldas, et ma olen suhtes, aga samas tegi seda suhet maha. Ja tegi maha minu elukaaslast nii vähe või palju, kui ta temast teadis. Ja väitis, et ma armun astroloogi, üsna pea," kirjeldas Marju Mangi kohtumisel.

Edasi luges Mang neiu käejooni:

Mang: Oi, sul on mitu kooselu ju!
Marju: No minu vanuses võiks eeldada, et neid on.
Mang: Sest su südamejoon hargneb kaheks.

"No imelikuks läks siis, kui ta avastas, et minu tšakrad on kinni, kõiki värve ta ei näe. Ja siis kamandas mu püsti, pani tule kustu ja siis palus, et ma vaataksin mingisugust mandalat, mis tal akna peal oli ja neid värve seal," meenutas Marju.

Mang: Seisa siin. Ja vaata sinna, neid värve.
Marju: Ahah. Mis see pimedus mul teeb siis praegu?
Mang (sositades): Helendab. Aura helendab. Kurgu tšakra tõmbab.

"See käis niimoodi, et ta katsus mu pead, katsus mu käsi. Hakkas käsi selja peale libistama, mille peale mul hakkas ebamugav," ütles Marju saates.

Marju: Mulle väga ei meeldi kui mind katsutakse.
Mang: Oota nüüd kuule, ma pean need tšakrad lahti tegema.
Marju: Mulle sobib, kui nad kinni on.
Mang: Vaata-vaata, ei sobi.
Marju: Ja sobib küll. Las need tšakrad olla nüüd.
Mang: Vaata lillat, ma tahan näha, kas ta hakkab tööle või ei hakka. Sa vaata lillat. Leidsid?
Marju: Vaatan lillat!

"Siis ta pani mulle käe reie peale ja siis järgmisena ta palus mul käed üles tõsta ja kummardada ja käed maha panna," meenutas Marju.

Marju: Kas me oleme nüüd nende tšakratega lõpetanud?
Mang: Oota nüüd, selle peab ilusti ära lõpetama. Mis sa nüüd nii kannatamatu oled. Tõsta. Tõuse kikivarvastele.
Marju: Ja siis?
Mang: Aja kõik laiali. See energia tuleb laiali ajada.
Marju: Ajan laiali.
Mang: Aja laiali jah. Ja nüüd näita, kas sa saad sõrmedega puudutada maad nii, et su põlved ei nõksu.
Marju: Saan.

Seejärel pani Mang mängima Elvis Presley muusika, öeldes, et see on tema lemmiklaulja, ning palus Marjul tantsida, kuna naine polnud teme sõnul "korras".

"See nägi sedasi välja, et tema pani silmad kinni, õõtsus küljelt küljele ja siis üritas kuidagi innustada mind ka tantsima. Et ma pidavat kinni olema," selgitas Marju.

"Kindlasti nõrgema närvikavaga, kes iganes siis, noored naised tulevad sinna mingil eesmärgil abi või sihti otsima, ma ei välistaks, et seal see koht, kus ta võib-olla üritab oma mõjuvõimu või oma staatust sel suunal ära kasutada," lisas naine.

Marju kohtumine Mangiga kestis tund ja 20 minutit ning ta kutsus naise aasta pärast uuesti kohtumisele.

Eksperiment viidi läbi teisegi naisega, kes nimetas ennast Kätliniks ning ütles enda tähtkujuks Kaksikud. Tema kohtus Mangiga 2. mai õhtul. Kordus täpselt sama rutiin sarnaste detailide ja peaaegu sõna-sõnalt sama jutuga - Mang rääkis alustuseks, kuidas ta korteri sai ja kiitis Savisaart.

Kätlini tähekaardi analüüs näitas taas kord, et neiule sobivad paljud partnerid, järgnes käejoonte lugemine, mis viitas samale, ning 40 minutit pärast algust jõuti taas tšakrate avamise rituaali juurde ja Mang hoiatas naist, et ta jälgiks, et ta kurk haigeks ei jää.

"Imelik oli ka võib-olla, kui see käsi läks rindade juurde ja ta juba neid mitte nagu ei puudutanud, aga nagu ikkagi pigem käppis. Ja eriti imelik oli see, kui ta läks nagu alla ja siis ma mõtlesin, et okei, mis nüüd tuleb. Aga see käsi läks nii-öelda - ta nimetas seda sünnikohaks -, aga see ei olnud isegi lihtsalt nagu puudutamine, see oli reaalselt nagu käperdamine," kirjeldas Kätlin.

Mang (väga vaikne sosin): Jalad natuke laiali. Ma lähen sinu sünnituskoha peale.

"Ta krabas mind sõna otseses mõttes jalgevahelt," sõnas Kätlin.

Mang: Aja nüüd laiali natukene, natukene laiali. Laiali su. Pane silmad kinni, tunne, kuidas energia liigub.

Kätlini sõnul oli tal ebamugav. "Kõigepealt ta krabas ühte rinda, siis ta krabas seda nii-öelda sünnituskohta ja siis krabas teist. Võib-olla tal oligi see läbi mõeldud, et see asi näeks välja sellisena, et ta teeb seda professionaalselt," ütles Kätlin.

Samamoodi nagu Marju puhul, käskis Mang Kätlinilgi sõrmedega maad puudutada, nii et põlved ei nõksu.

Mang (sositab): Nüüd läheb hästi laiali.
Kätlin: Mis see nagu katsumine annab või see?
Mang (täishäälel): Ma ajan laiali, ma tegin enne need lahti, et see läheks laiali. Nüüd tõsta käed üles ja ole kikivarvastel.
Kätlin: Ahah?
Mang: Aja kõik laiali. Ja nüüd näita, kas sa saad sõrmedega puudutada maad nii, et sul põlved ei nõksu. No saad!

Ka Kätlinilt võttis Mang lõpuks 70 eurot ja kutsus tagasi. Markantne detail on, et Kätlini puhul ei taibanud ta, et tüdruku sünniandmed, isegi tähtkuju pole õiged.

Mang keeldus kaamera ees kommentaare jagama

Pärast eksperimente võttis "Pealtnägija" Mangiga otse ühendust, et ta ome tegevust selgitaks.

Mang keeldus kommentaari andmisest kaamera ees.

"Ei, mina ei taha rääkida sel teemal. /.../ Mitte midagi sellist ei ole," ütles ta telefoni teel. ja kinnitas, et midagi ebakorrektset ei ole toimunud.

Konkreetselt Kätlini kohtumise kohta ütles Mang, et ka sellel kohtumisel toimunu oli korrektne ning käsi intiimpiirkonda ta pannud ei ole.

"Pealtnägija" korduvate küsimuste peale kinnitab Mang igakord, et ebasündsat katsumist pole olnud.

Maksimum, mis klientidega toimus, on tema sõnul kallistamine ja kõik sellised süüdistused tema aadressil on osa viimase aja meestevastasest kampaaniast.

"Nüüd igal on mingisugune, ma ei tea, maania on sellega. /.../ Nüüd muudkui kirjutatakse sellest. /.../ Nüüd on sellega mingi, ma ei tea, hullus on," ütles Mang telefoni teel.

"Pealtnägija" tõstatas ka küsimuse, miks peab astroloogil, kes võtab põhimõtteliselt advokaadi tunnihinda, olema vaestele mõeldud sotsiaalkorter, kus ta pealekauba tegelikult enamuse ajast sees ei ela. "Pealtnägija" küsis seda korduvalt ka linnalt, aga väidetavalt on tegu delikaatsete andmetega.

Vaata "Pealtnägija" eksperimenti artiklile lisatud videost.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: