Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Rahva teenrid": Mangi juhtum osutab meie ühiskonna hädadele

Astroloog Igor Mangi väidetavalt aastakümneid kestnud naisteahistamine osutab hädadele meie ühiskonnas, kuid politseiuurimine tõotab tulla keeruline, räägiti Vikerraadio saates "Rahva teenrid".

Saatekülaline Merilin Pärli ütles, et ehkki Mangi juures käinud naisi võib ju hurjutada, miks nad sinna üldse läksid, on mõne jaoks see ilmselt nagu psühholoogi külastamine - inimene, kes on omadega ummikus, hakkab abi otsima igalt poolt.

"Ta eeldab, et saab abi, ja et teda ei kasutata tema abitus seisundis ära," sõnas ta. "Oluline on nüanss, et need naised ei läinud "tšakraid avama", vaid sünnihoroskoopi tellima ja neile pakuti kauba peale midagi, mida nad ise ei olnud tellinud. Ennetamaks seda, et keegi ütleb, et need naised on ise lollid, miks nad siis vastu ei võidelnud, siis see oli klassikaline jänes-autotulede-vihus-sündroom - inimene oli hirmust halvatud ja ei julgenud vastu hakata. Politseil saab olema väga keeruline neid juhtumeid uurida."

Teise saatekülalise Peeter Helme sõnul on see seotud ka Eesti meditsiini rahastamisega, sest järjekorrad nii psühholoogi kui psühhiaatri juurde on teinekord lootusetult pikad.

"Mehed kipuvad oma probleeme üksi läbi elama - sukelduvad alkoholi või eelistavad neist üldse mitte rääkida. Naised lähevadki abi otsima, aga kui sa ei leia seda meditsiinist või sulle öeldakse, et tulge poole aasta pärast jälle, aga sa oled praegu olukorras, kus sul on abi vaja, siis on piisavalt astrolooge või muid imeravitsejaid, kelle juures on järjekorrad lühemad ja võimalik, et ka vastuvõtutasud väiksemad," tõdes ta.

Helme lisas, et on nõus meestearst Margus Punabi väljatooduga: suurim probleem ei ole üks pervert, vaid sajad või tuhanded inimesed, kes on vaimselt sedavõrd ebastabiilsed ja lihtsalt manipuleeritavad.

"Ta jõuab välja sinnani, et meie ühiskonnas valitseb soolapuhujate võidukäik /.../ Kui inimesed vaatavad huviga igasugu "Selgeltnägijate tuleproove" ja loevad usinasti Mangi horoskoopi, kuhu jääb teaduspõhisus? Tuleb välja, et sellega on kehvasti," lausus Helme.

Tema sõnul on vaja vaadata, kas see juhtum osutab mingitele hädadele meie ühiskonnas, sest lõppude lõpuks tähendab asjaolu, et selline tegelane saab selliste võtetega tegutseda, et mingi osa ühiskonnast lubab seda.

Saatejuht Taavi Eilat märkis, et teda hämmastas Mangi tegevuse puhul selle süsteemsus. Võimalikuks sai see seepärast, et tegu on nii tundmatu alaga ja tema juurde jõuavad enamasti väga haavatavad inimesed.

"Hakata ette heitma, miks rumaluke sinna läks, on sama, et kui inimene on tänaval purjus ja tal on mobiiltelefon käes, võime selle temalt ära varastada. See ei ole ju nii," lausus ta.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: