Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poola võimud pidasid kinni "hübriidsõjaga" tegelenud Vene kodaniku

Poola julgeolekuteenistus ABW, arhiivifoto.
Poola julgeolekuteenistus ABW, arhiivifoto. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Poola võimud pidasid kinni Venemaa kodanikust naise, keda kahtlustatakse selles, et ta võttis koos kaasosalistega osa "hübriidtegevusest", mille eesmärgiks oli tekitada pingeid Poola ja Ukraina vahel.

Poola julgeolekuteenistus ABW teatas, et Jekaterina-nimeline naine saadetakse peagi riigist välja ning neljale juhtumiga seotud isikule on sisenemine Poola territooriumile edaspidi keelatud, teatas Poola Raadio.

ABW pressiesindaja Stanislaw Zaryn selgitas, et agentuuril õnnestus "neutraliseerida" kaks Venemaa "hübriidsõja võrgustikku", mis olid suunatud Poola vastu. Mainitud hübriidtegevuse osaks olid libauudiste levitamine ning Venemaa-meelsete ja Ukraina-vastaste seisukohtade levitamine Poola avalikkuses.

Kuigi nii Poola kui ka Ukraina näol on tegu Venemaa-vastaste riikidega, pole nende omavahelised suhted pilvitud ja selle peamiseks põhjuseks on keeruline ühine ajalugu, eriti Teise maailmasõja ajal aset leidnud sündmused nagu näiteks osade ukraina rahvuslaste poolt korraldatud Volõõnia ja Ida-Galiitsia veresaunad.

Seda asjaolu on Kreml oma mõjutustegevuses, propagandas ja ka otseste provokatsioonide kaudu sageli edukalt ära kasutanud, seda nii Poolas kui ka Ukrainas. Eriti aktiivne mõjutustegevus algas 2014. aastal pärast Ukraina kriisi puhkemist ja Krimmi annekteerimist.

Pressiesindaja Zaryn ütles äsjast juhtumit kommenteerides, et ABW-l on informatsiooni, mille kohaselt ei tegele Venemaa mitte ainult Poola kodanike ässitamisega Poola huvide vastaselt ja Venemaa huvides käituma, vaid Moskva ka rahastab sellist tegevust.

Täpsemaid detaile ABW kõneisik eelpool mainitud võrgustike teemal ei jaganud. Zaryni sõnul tegelesid need isikud poola-ukraina vastuolude õhutamisega avalikkuses ja poliitilises elus ning Poola ajaloo interpreteerimisega Venemaa huvidest lähtuvalt.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: