Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rajoy: Kataloonia vajab seadusi austavat regionaalvalitsust

Hispaania valitsus jättis esmaspäeval veel kehtima põhiseaduse alusel kehtestatud otsekontrolli Kataloonia autonoomse piirkonna üle, sest regionaalparlamendi iseseisvuslaste poolt regionaalvalitsuse presidendiks Quim Torra nimetas oma meeskonna koosseisu kandidaatideks isikuid, kellele on Hispaania võimud esitanud süüdistused mässus.

Madridi poolt kehtestatud otsekontroll peaks kehtima hetkeni, kui uus regionaalvalitsus on ametis. Maapaos viibiva Carles Puigdemonti lähedane liitlane Torra on aga sisuliselt lubanud taastada Puigdemonti kunagise valitsuse koosseisu ja see on samm, millega Hispaania valitsus ei lepi, vahendas Reuters.

Seega on hetkel ebaselge, kui kaua Madridi otsekontroll veel kestab.

Hispaania peaminister Mariano Rajoy avaldas esmaspäeval lootust, et Kataloonias moodustatakse peagi teovõimeline regionaalvalitsus, mis ka seadust austab.

"Ma loodan, et seal on peagi valitsus, mis on teovõimeline, mis austab seadust ja mis hakkab meiega dialoogi pidama. valitsus, mis teeb tööd selle nimel, et taastata riigis institutsiooniline ja poliitiline normaalsus," selgitas ta Galicia autonoomses piirkonnas peetud kõnes.

Sisuliselt tunnistas Hispaania valitsus esmaspäeval Torra volitusi regionaalvalitsuse juhina, kuid keeldus kinnitamast tema kabinetti, mille neli liiget on saanud Puigdemontiga sarnase süüdistuse mässus seoses eelmise aasta sügisel toimunud sündmustega Kataloonias. Kaks neist viibivad hetkel Madridis eeluurimisvanglas ja kaks Belgias maapaos.

Hispaania valitsuse hinnangul on nelja süüdistatud isiku kandidatuuride esitamine tahtlik provokatsioon.

Laupäeval helistas Rajoy ka kahele opositsioonijuhile - sotsialistide liidrile Pedro Sanchezile ja Ciudadanosi partei juhile Albert Riverale, et olukorda arutada.

Mõlema suurpartei juhid nõustusid, et otsekontrolli Kataloonia üle tuleb säilitada seni, kuni regionaalvalitsus on paigas.

"Meie, kõik parteid, mis toetavad põhiseadust, peame leppima reaalsusega ja rakendama põhiseadust koos. Kataloonias on vaja rahu ja stabiilsust nii majanduse kui ka sotsiaalse harmoonia nimel," rõhutas esmaspäeval antud teleintervjuus Albert Rivera, kes on ka ise Katalooniast pärit ja kelle Hispaania ühtsust toetav erakond on Kataloonia regionaalparlamendis peamiseks opositsioonijõuks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: