Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hispaania peaminister nõustus kohtuma Kataloonia uue liidriga

Quim Torra ja Carles Puigdemont 15. mail Berliinis.
Quim Torra ja Carles Puigdemont 15. mail Berliinis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Hispaania peaminister Mariano Rajoy ütles teisipäeval, et ta nõustus kohtuma Kataloonia uue separatistliku liidri Quim Torraga, kuid hoiatas samas, et Kataloonia ei saa kunagi iseseisvaks vabariigiks.

"Ma kohtun regionaalpresidendiga, kui ta mind palub. Ma olen kõnelusteks kättesaadav," ütles Rajoy Sofias, kus ta pidas kõnelusi oma Bulgaaria kolleegiga.

Torra teatas varem teisipäeval, et soovib Rajoyga kohtuda.

Madrid jätkab kontrolli Kataloonia rahaasjade üle

Hispaania keskvalitsus säilitab kontrolli Kataloonia rahaasjade üle, et takistada regioonil uue lahkulöömispüüde rahastamist, teatas Madrid teisipäeval, kui Kataloonia uus president Quim Torra lubas jätkata võitlust Hispaaniast eraldumiseks.

Hispaania valitsus tegi avalduse, öeldes, et 2015. aastal rakendatud finantsmeetmed jäävad paika.

Meetmete kohaselt tuleb Kataloonial esitada iga kuu keskvalitsusele raport kulutuste kohta, ütles valitseva Rahvapartei kõrge ametnik Fernando Martinez-Maillo.

Tema sõnul tagab keskvalitsus, et ükski euro Kataloonia rahadest ei lähe iseseisvusprotsessi toetuseks.

Torra kutsus teisipäeval Madridi andma kontroll regiooni rahaasjade üle Katalooniale tagasi.

Kataloonia president tahab uude valitsusse endisi ministreid

Torra ütles teisipäeval, et küsib vangis või eksiilis elavatelt Kataloonia endistelt ministritelt, kas nad tahavad naasta vanasse ametisse tema uues valitsuses.

Kataloonia parlament kinnitas 55-aastase Kataloonia iseseisvusmeelse Torra ametisse esmaspäeval. Torra lubas, et jätkab võitlust Hispaaniast eraldumise nimel.

Teisipäeval reisis ta Berliini, kus kohtus ametist tagandatud Kataloonia endise presidendi Carles Puigdemontiga. Viimane ootab kohtu otsust, kas ta antakse Hispaaniale välja või mitte. Puigdemont oli see, kes Torra kandidatuuri välja käis.

"Kindlasti teeme neile selle ettepaneku... ja kui nad selle vastu võtavad, siis saavad neist regionaalsed ministrid," ütles Torra teisipäeval usutluses Kataloonia raadiole.

Torral seisab nüüd ees valitsuse moodustamine. Kui tal see õnnestub, siis automaatselt tühistab see Madridi otsevõimu Kataloonia valitsuse üle.

Samas on suurem osa endistest Kataloonia ministritest kas Hispaanias vangis või ootavad välismaal otsust väljaandmisest.

"Kui selline valikuvariant pannakse lauale, siis peame seda uurima ja kindlaks tegema, kas see on kooskõlas seadusega ja õigustab (otsevõimu) tühistamist," ütles Hispaania valitsuse esindaja Kataloonias Enric Millo.

Peaminister Mariano Rajoy arutas teisipäeval opositsiooni ja Sotsialistliku Töölispartei juhi Pedro Sánchezega Katalooniat. Mõlemad lubasid ühisavalduses "proportsionaalselt" vastata potentsiaalsetele väljakutsetele "põhiseadusliku korra kaitseks".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: