Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kataloonia parlament valis regionaalvalitsuse presidendiks Quim Torra

Kataloonia regionaalvalitsuse uus president Quim Torra.
Kataloonia regionaalvalitsuse uus president Quim Torra. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Kataloonia parlament valis esmaspäeval piirkonna presidendiks Quim Torra, kes lubas jätkata võitlust Hispaaniast lahkulöömise eest.

Torra poolt hääletas 135-kohalises regionaalparlamendis 66 iseseisvuslasest saadikut. 65 iseseisvumise vastast oli tema kandidatuuri vastu, neli saadikut jäi erapooletuks.

Torra ütles esmaspäevase parlamendihääletuse eel, et kavatseb valimisvõidu korral töötatada iseseisva vabariigi loomise nimel.

"Vabariigis võidavad kõik õigusi," ütles Torra kõnes saadikutele. "Keegi ei kaota õigusi. Vabariik on kõigi jaoks sõltumata sellest, kuidas nad valivad."

Torra lisas, et loob "riiginõukogu eksiilis" eesotsas kukutatud regionaalpresidendi Carles Puigdemonti kui "Kataloonia legitiimse presidendiga". Lisaks lubas ta moodustada põhiseadusassamblee Kataloonia vabariigi konstitutsiooni koostamiseks.

Torra valimisega regionaalvalitsuse presidendiks peaks lõppema Madridi eelmisel aastal kehtestatud otsevõim.

Torra valimine muutus niisama hästi kui kindlaks pärast seda, kui vasakradikaalne iseseisvusmeelne CUP teatas, et ei osale esmaspäeval parlamendis valimistel.

Laupäeval ütles Torra Katalooni parlamendis, et "meie president on Carles Puigdemont ning me oleme ustavad 1. oktoobri mandaadile, et ehitada iseseisev riik vabariigi vormis".

Puigdemont naaseb Kataloonia tüüri juurde kohe, kui tema juriidiline olukord seda lubab, lisas Torra.

Ta mõistis kõnes hukka ka Euroopa ametkondade "vastuvõetamatu vaikuse".

Torra avaldas ka valmisolekut pidada Hispaania peaministri Mariano Rajoyga tingimusteta kõnelusi.

Kataloonia parlamendis on praegu 70 iseseisvusmeelset saadikut ja 65, kes iseseisvumist ei toeta.

Iseseisvusmeelsetest neli on separatistlikust erakonnast CUP, mis oli varem öelnud, et hääletab vaid Puigdemonti poolt. Nüüd otsustasid nag aga erapooletuteks jääda.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: