Der Spiegel: saudid lõpetavad koostöö Saksa ettevõtetega

Üks allikas ütles Reuterisle, et valulikke tagasilööke tunneb tervishoiusektor. Pildil Saksa ravimitootja Bayeri tehas.
Üks allikas ütles Reuterisle, et valulikke tagasilööke tunneb tervishoiusektor. Pildil Saksa ravimitootja Bayeri tehas. Autor/allikas: AFP/SCANPIX

Saudi Araabia, mis ei ole rahul Saksa Lähis-Ida poliitikaga, lõpetab uute tellimuste esitamise Saksa ettevõtetele, kirjutab ajakiri Der Spiegel viidates informeeritud allikatele.

Ajakirja andmetel andis sellekohase riigisisese korralduse troonipärija prints Mohammad bin Salman bin Abdulaziz al-Saud. Muu hulgas ei ole ta rahul Saksamaa Iraani-meelsusega.

Vaikimisi kehtestatud sanktsioonide alla on sattunud Siemens, Bayer ja Boehringer, mis on teinud pikki aastaid koostööd Saudide tervishoiuministeeriumiga. Tellimuskeeld on laienenud ilmselt ka autotootjale Daimler, mis pidi Ar-Riyādile ja Jiddah'le tarnima umbes 600 bussi, edastas Deutsche Welle.

Siemens võitis mullu 400 miljoni dollari suuruse hanke viie gaasiturbiini tarnimiseks Saudi Araabiasse.

"Me ei saa kinnitada Der Spiegeli väidet, meie asjad kulgevad tavakorras," ütles Daimleri esindaja. Siemens, Bayer ja Boehringer keeldusid kommenteerimast. Ka Saudi valitsus keeldub olukorda ametlikult kommenteerimast.

Samas kinnitas suundumusi Ar-Riyādis tegutsev Saksa ärimees. "Valulikke tagasilööke on tunda tervishoius. Eelkõige loobub tellimustest tervishoiuministeerium," ütles ta Reutersile.

Saudi Araabias tegutseb umbes 800 Saksa ettevõtet. 2017 eksportis Saksamaa sinna 6,6 miljardi euro eest kaupa, kaks korda rohkem kui Iraani, kuigi see on vaid pool protsenti Saksa mullusest ekspordist.

2017. aasta novembris kutsusid saudid vastuseks toonase välisministri Sigmar Gabrieli süüdistusele avantürislikus poliitikas Lähis-Idas, eriti Liibanonis, Berliinist tagasi oma saadiku.

Agentuuri Bloomberg andmetel said Saudi Araabia riiklikud agentuurid märtsis korralduse mitte uuendada lepinguid Saksa ettevõtetega, kui tegemist ei ole asendamatute tarnetega. Toona märgiti, et ohtu sattus Deutsche Banki töö kuningriigis, sh selle võimalik osalus Saudi Aramco IPOs, mis peaks oodatavasti saama ajaloo suurimaks.

Allikas: Interfax-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: