Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vaktsiiniskeptiku juhitud patsientide esindusühing lõpetas tegevuse

HPV-vaktsiin.
HPV-vaktsiin. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Eesti Patsientide Esindusühing, mida juhtis Pille Ilves, kes tuli sügisel "Pealtnägijas" välja kui vaktsiiniskeptik, kaotas sotsiaalministeeriumi rahastuse ja oli sunnitud uksed sulgema.

Hooaja viimane "Pealtnägija" uuris, mis on saanud edasi ja milliste lahendusteni on jõudnud hooaja jooksul eetris olnud lood.

Üks hooaja tulisemaid lugusid oli see, kui vaktsiinivastased tulid esimest korda jõuliselt peavoolu meedias välja ja selgitasid oma hirme.

"Pealtnägija" loo fookuses oli väidetav seos vaktsiinide ja autismi vahel. See on teooria, mida vaktsiinivastaste foorumites massiliselt propageeritakse, aga mis arstide sõnul on puhas linnalegend. "Pealtnägija" saate järel oli eetris ka "Suud puhtaks" saade, mis jätkas debatti samal teemal.

Üks "Pealtnägija" loo üllatavamaid avastusi oli, et vaktsiiniskeptikute üks eeskõneleja oli Eesti Patsientide Esindusühingu juht Pille Ilves, keda seni peeti pigem peavoolumeditsiini esindajaks.

"Täna ma võin kindlalt öelda seda, et see, kes ütleb, et vaktsiinid on 100 protsenti turvalised, 100 protsenti vajalikud, 100 protsenti ohutud, ta valetab," sõnas Ilves saates.

Ilves saatis veel pärast saadet sotsiaalministrile pika ja põhjaliku kirja, kus soovitas HPV-vaktsiini riiklikust immuniseerimiskavast välja võtta. See omakorda ärritas arste, kelle sõnul toetub Ilvese teooria ebapädevatel allikatel.

Kas oma vaadete või selle tõttu, et patsientide õiguste eest võitlevaid organisatsioone on Eestis lihtsalt liiga palju, sotsiaalministeerium enam Ilvese juhitud organisatsiooni ei rahasta ja Patsientide Esindusühing pani uksed kinni.

Samas sündis kurb rekord, sest gripp nõudis möödunud talvel ligi 100 inimelu ning Saaremaal oli üle aastate leetrite puhang, mis arvati olevat minevik.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: