Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Olematu organisatsiooni vaktsiinitrollid pommitavad koole anonüümkirjaga

Anonüümne ühing hoiatab koole HPV-vaktsiini eest.
Anonüümne ühing hoiatab koole HPV-vaktsiini eest. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Eesti koolidele laekus anonüümkiri registreerimata organisatsiooni nimel saadetud vaktsineerimisvastastelt, kes võitlevad HPV-vaktsiini vastu, mis alates sellest aastast kuulub riiklikku immuniseerimiskavva.

End Eesti vaktsiinikahjustusega laste vanemate ühinguks nimetav organisatsioon saatis jaanuari viimasel päeval kõikidele Eesti koolidele laiali anonüümkirja, milles esitab väljavõtteid vaktsineerimise infolehtelt ja hoiatab HPV-vaktsiini 12-14-aastastel tüdrukutel mitte kasutama.

Kirja koostajad väidavad, et osades koolides on jäetud nõuetekohane nõusolek lapsevanemalt lapse vaktsineerimiseks võtmata ning koolides jagatav info vaktsiini kohta olevat liigselt lihtsustatud ja eksitav.

"HPV vaktsiini (sh Gardasil 9) näol on teiste riikide näitel tegu vaktsiiniga, mis on toonud kaasa kordades rohkem kõrvalmõjude teatisi ja lastevanemate rahulolematust kui teised vaktsiinid. Väga oluline on täita kõiki teavitamise reegleid ning informeerida kõikidest olulistest asjaoludest (sh ohtudest ja riskidest), mis vaktsiini infolehel on kirjas. Rõhutame siinkohal, et antud vaktsiini puhul on väga oluline anda igakülgset teavet vaktsiini riskide ja otstarbe kohta," seisab koolidele saadetud anonüümkirjas.

Sellele järgneb valikuline väljavõte Gardasil 9 vaktsiini riskidest selle infolehelt. Muuhulgas väidetakse kirjas, et ravimi eestikeelsesse infolehte pole ära tõlgitud kõiki kõrvalmõjusid, mis ravimitootja infolehel ära on toodud.

Sotsiaalministeerium kommenteeris ERR-ile, et väide, nagu ei küsitaks lapsevanematelt luba, on ekslik. Alates sellest aastast immuniseerimiskavva lisatud vaktsiini kohta saadavad koolides tegutsevad pereõed kõigile 12-14-aastaste tüdrukute vanematele, kelleni vaktsineerimine on jõudnud, standardse nõusolekuvormi. Ilma nõusolekut andmata ei vaktsineerita kedagi.

Sotsiaalministeeriumi kommunikatsiooninõunik Eva Lehtla ütles, et vaktsiinikahjustustega laste vanemate ühing on ametlikult registreerimata, mistõttu pole teada, kes end selle nime taha peidab. Ka ei ole ministeeriumile teada, kes võiks seda organisatsiooni rahastada ning kes on need väidetavalt vaktsiinikahjustusega lapsed, keda organisatsioon oma sõnul esindab.

Kuivõrd aga kirjas sisaldub viide patsientide esindusühingu juhi Pille Ilvese vaktsineerimisvastasele lehele, ei välista ministeerium kirjasaatja seost Pille Ilvesega.

Varasemalt sotsiaalministeeriumilt toetust saanud patsientide esindusühing riigilt enam raha ei saa, ent esindusühingu lehel on ministeeriumi logo endiselt toetajana ära toodud. Ministeerium on korduvalt pöördunud Pille Ilvese poole eksitava teabe mahavõtmiseks, ent Ilves ei ole pöördumistele kuidagi reageerinud. Sotsiaalministeerium ei välista seetõttu viimase abinõuna ka politseisse pöördumist.

Eelmine katse: Tartu lapsevanemate list

Masspöördumine koolide poole pole vaktsineerimisvastaste esimene katse mõjutada avalike listide kaudu laiu masse.

Vaid kaks päeva enne koolidele laiali saadetud kirja saadeti Tartu linna lapsevanemate listi kutse osaleda tasulisel koolitusel "Vaktsineerimise varjuküljed", kus lapsevanemaid ärgitatakse oma lapsi mitte vaktsineerima. 15-eurose osavõtutasuga koolitust viib läbi loomaarsti haridusega Madleen Simson, kes nimetab end toitumisnõustajaks ning korraldab ka koolitusi toidu mõjust lapse arengule ja käitumisele, mis on suunatud autistlike ja käitumishäiretega laste vanematele, samuti gluteeni- ja kaseiinivaba dieedi koolitusi.

Mitmed perearstid on juba väljendanud muret, kuidas koolitusel taas alusetuid väiteid vaktsiinide kohta levitatakse ning nemad on seda laviini peatama jõuetud.

Ka sotsiaalministeerium pole veel leidnud viisi, kuidas sellisid algatusi ja masspostitusi peatada.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: