Trump: USA ei taotle Põhja-Korea tuumarelvadest vabastamisel nn Liibüa mudelit

{{1526583420000 | amCalendar}}
Donald Trumpi ja Kim Jong-uni kohtumisest kõnelev uudis Lõuna-Korea meedias.
Donald Trumpi ja Kim Jong-uni kohtumisest kõnelev uudis Lõuna-Korea meedias. Autor/allikas: Jung Yeon-je/AFP Photo/Scanpix

USA presidendi Donald Trumpi sõnul ei taotle ta Põhja-Korea tuumarelvitustamisel niinimetatud Liibüa mudelit.

Valge Maja riikliku julgeoleku nõunik John Bolton viitas hiljuti, et Põhja-Korea tuumarelvitustamisel võiks lähtuda 2003. ja 2004. aasta Liibüa mudelist. 2003. aasta lõpus nõustus Liibüa tollane juht Muammar Gaddafi loobuma Liibüa tuumaprogrammist ja ära andma riigi keemiarelvaarsenali vastutasuks sanktsioonide leevendamise eest.

Seepeale ähvardas Pyongyang teisipäeval tühistada 12. juunile kavandatud Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni kohtumise.

Pyongyang pidas Boltoni avaldust ohtlikuks, sest pärast tuumarelvadest loobumist sai Gaddafi 2011. aastal surma ülestõusus, mida NATO sõjaliselt toetas.

Trumpi avaldust peetakse katseks tagada tippkohtumise toimumine.

"Liibüa mudel pole mudel, mis meil üldsegi (meeles) mõlgub, kui mõtleme Põhja-Korea peale," ütles Trump Ovaalkabinetis, kus samal ajal istus ka Bolton.

"Kui vaatate Gaddafile osaks saanud mudelit, siis see oli täielik häving. Läksime sinna teda seljatama," lisas president.

Samas hoiatas ta, et Kimi ootavad ees rasked tagajärjed, kui pooled leppeni jõuda ei suuda.

Trump ütles viitega Liibüas toimunule: "See mudel võib aset leida, kui me leppeni ei jõua. Ilmselt. Kuid kui me jõuame leppeni, siis arvan, et Kim Jong-un saab olema väga rõõmus."

"Kim saab kaitsed, mis saavad olema väga tugevad," lausus Trump ajakirjanikele. "Ta saab olema oma riigis ja seda juhtimas," lisas president.

Presidendi sõnul pole Pyongyangi ähvardus tippkohtumine ära jätta kohtumise ettevalmistusi mõjutanud. Tema sõnul arutavad Põhja-Korea ametnikud kohtumise logistikat nagu midagi poleks juhtunud.

Valge Maja: USA on jätkuvalt valmis Põhja-Koreaga kohtuma

Valge Maja teatas neljapäeval, et on valmis liikuma edasi juunisse kavandatud USA ja Põhja-Korea tippkohtumisega, kuigi Pyongyang ähvardab kohtumise ära jätta.

"Kui põhjakorealased tahavad kohtuda, siis oleme olemas," ütles Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders.

"President (Donald Trump) on valmis, oleme valmis kohtuma ning praegu liigume ettevalmistustega edasi," lisas ta.

USA pole 12. juunile kavandatud Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni kohtumise graafikut muutnud, ütles Sanders.

Pyongyang ähvardas teisipäeval äkitselt kohtumise ära jätta. "Kui USA üritab ajada meid nurka, et suruda meile peale ühepoolset tuumahülgamist, siis pole me sellisest dialoogist enam huvitatud," hoiatas Pyongyang.

Sanders aga rõhutas, et Põhja-Korea "pole juhiistmel".

"Mitte miski ei saa olla tõest kaugemal... Nemad on need, kes kutse esitasid. Kui nad tahavad kohtuda, siis teeme seda rõõmuga," lisas ta.

Pentagon: USA-Lõuna-Korea ühisõppuste piiramist kavas pole

USA kaitseministeeriumil pole kavas piirata USA ja Lõuna-Korea ühiseid sõjaõppusi, mis tekitavad Pyongyangile pahameelt USA ja Põhja-Korea tippkohtumise eel.

"Millegi vähendamisest pole olnud juttugi. Meie ulatuse muutmisest pole olnud mingit juttu," lausus Pentagoni pressiesindaja Dana White.

Ta lisas, et need õppused on iseloomult kaitseotstarbelised ning nende ulatus pole muutunud.

White'i sõnul pole muutunud ka ühisõppuste ajakava.

Ühisõppused on pikalt ette planeeritud ning nende eesmärk on tagada USA ja Lõuna-Korea üksuste valmisolek, lisas ta. "Asi on alliansi kaitsmises."

Põhja-Korea tühistas kõnelused Lõuna-Koreaga õppuse Max Thunder pärast, mis algas 11. mail ning lõpeb 25. mail. Selles osaleb umbes sada USA ja Lõuna-Korea sõjalennukit.

Trump kohtumisel Kimiga USA sõdurite arvu Lõuna-Koreas ei aruta

Trump ütles neljapäeval, et ta ei aruta kohtumisel Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga Lõuna-Koreas viibivate USA sõdurite arvu.

Trumpi ja Kimi kohtumine on kavandatud toimuma 12. juunil Singapuris.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: